Ylävatsaa vihloo, mikä voisi olla??

pelokas..

Olen aika-ajoin huomannut ajoittaista vihlovaa, pistävää kipua keskellä ylävatsaa, oliskohan tossa nyt sitten pallea vai mikä... Välillä ei mitään oireita, välillä taas koko päivän aina välillä tuntuu vihlontaa. Ei kovin kovaa kipua, mutta tuntuu välillä aika ikävältä. Kipu ei säteile mihinkään, tuntuu vain yhdellä pienellä alueella. Muita oireita ei ole. Olen parikymppinen nuori nainen, perusterve, alkoholia nautin silloin tällöin, en polta, jne. Onkohan kellään mitään hajua mihin oire voisi viitata? Pelottaa, olen menossa lääkärille mutta kyselen etukäteen jo täältä jos jollain olisi mieleen mitään?

5

5459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J....

      Villi arvaus!

    • juttujako?

      onko sul mitään muita oireita?

    • Sama vaiva muut oli tutkitt...

      Käy hyvä ihminen tutkituttamassa itsesi.
      Itselläni oli vaiva juuri ylävatsassa se oli jatkuvaa ,kun nostin jotain niin tuntui kuin olisi puukolla pistetty samoin kun kävelin tuntui kipu.
      Kävin lääkärissä ja hän määräsi minut ultraääni kuvaukseen sekä ylävatsan tähystykseen ja niin vaiva selvisi.
      Minulta löytyi pohjukkasuoleen haavauma sekä vatsan limakalvoilla oli haavaumia jonka aiheuttaa suolahapon yli tuotanto sain lääkeet ja voin hyvin.
      ÄLÄ PELKÄÄ TÄHYSTYSTÄ EI SE OLE KAAMEA EIKÄ KIVULIAS LETKU MIKÄ TYHYSTYKSESSÄ KÄYTETÄÄN ON NOIN PIKKUSORMEN VAHVUINEN.

    • Nipsu

      No mulla kyse oli helikobakteerista. Aiheuttaa kipua ylävatsalla, ei kokoaikaisesti, mutta pari kertaa jouduin kulkemaan kyyryssä vatsakivun takia, ei vain voinut oikaista itseään. Onneksi lääkäri oli fiksu tapaus ja tutkitutti tuon helikon heti ensimmäseksi ja sieltähän se löytyi ja häätölääkitys päälle. Kerrasta lähti. Lääkekuuri on melko rankka, yhdeksan tablettia päivässä, joista kaksi oli antibioottia, yksi happosalpaaja . Näitä sitten usempi kerta päivässä ja kymmenen päivän ajan.

    • Anonyymi

      Minulla tuntuu ylävatsassa aina sillon tällöin semmosta vihlovaa kipua ensin se kipu oli semmoista pistelevää eikä niin laajaa mutta nyt se on alkanut olemaan sellaista että vihloo laajasti ja aika kovaa niin mistäköhän voisi johtua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      104
      3384
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      88
      3073
    3. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      20
      1933
    4. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      69
      1906
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      38
      1857
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      21
      1741
    7. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1687
    8. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

      Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
      Tv-sarjat
      34
      1439
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1349
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1337
    Aihe