Koneen kasaaminen

Eli miten kannattavaa olisi kasata kone itse. Komponenteista kuitenkin suurin piirtein tiedän mitä tarvitaan tarpeeksib tehokkaan pelikoneen luomiseen ja kyselisinkin vain, että kuinka paljon halvemmaksi tulee kasata itse? Ja onko joku paikka, mistä komponentteja kannattaa ostaa? Kiitos!
5441
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

koneesta vaikkapa nvidia 9600 näyttiksellä. E2180 kellottuu 9*333Mhz=3Ghz, joten 50 euron prossulla saa tehoja pelaamiseen.

Äänestä

- saa juuri sellaisen koneen, kuin haluaa
- ei ole mitään turhaa, mikropc:ssä on kauhujuttuja, miten merkkikoneiden varusohjelmistot hidastuttavat koneen aivan etanaksi.
- tiedät juuri tarkkaan, mitä koneessasi on, esim onko emolla ajanmittaan kuivuvat elkot vaiko kestävämmät polyesterikondensaattorit.
- osaat myöhemmin huoltaa ja päivittää konetta tarpeen mukaan.

Äänestä

Itse kasaamalla saa huomattavasti paremmin koneen kun kaupan pakettikoneesta. Pakettikoneissa tahtoo osat olla aina hieman aikaansa jäljessä ja sisältää usein kaikkea turhaa. Hyvät pakettikoneet maksaa taas monelle aivan liikaa. Säästö voi olla karkeasti useita satoja euroja. Edellisen koneen kotelon, kiintolevyt, cd asemat, näppikset,näytöt, ohjelmat ja käyttöjärjestelmät voi hyödyntää itse kasatussa koneessa. Tämä säästetty raha voidaankin sijoittaa hyviin komponentteihin.

Tuollaisen tonnin koneen joka on jo helkatin hyvä saa silti itse kasaamalla vielä n 150 euroa halvemmalla
http://www.tehokaskone.net/ArnadaSilent1.html

Äänestä
  • Niin meinasitko jollain 20€ kiinalaisella kopalla vai laskitko koteloa ollenkaan? Myös tuliko huomioon Intelin P45 piirisarjallinen emolevy sekä yli 80% sertifikaatiolla asetettu virtalähde?

    Mielestäni on helvetin tyhmää vertailla noita paketteja keskenään. Jokainen kone on oma yksilönsä. Noissa Arnadan konepaketeissa ei näin nopeasti vilkaistuna ainakaan olla käytetty mitään taiwanilaisia ratkaisuja vaan hyvist komponenteist ratkotut kokoonpanot.

    ps: Itse kasaamalla luultavasti säästät 25€ - 50€. Muista tällöin takuu ongelmat, sillä nehän sulla on tällöin kullekkin komponentille omansa. Ei voi heivata koko pönttöä takuuseen jos joku menee vikaan ;D

    Jimmssiltä tai multitronicilta kantsii vissiin sit kattoo noit komponenttei jos tuntuu silt että haluut ite kasata tornis.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tee-se-itse kirjoitti:

Eli miten kannattavaa olisi kasata kone itse. Komponenteista kuitenkin suurin piirtein tiedän mitä tarvitaan tarpeeksib tehokkaan pelikoneen luomiseen ja kyselisinkin vain, että kuinka paljon halvemmaksi tulee kasata itse? Ja onko joku paikka, mistä komponentteja kannattaa ostaa? Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu