112

112 hätänumeroon pitäisi lisätä automaattinen suodatus. Ruuhka-aikana suodatettaisiin automaattisesti:
- ilman SIM-korttia soitetut puhelut
- prepaid-kortit jos niitä ei ole rekisteröity
- numerot jotka on asetettu mustalle listalle muutaman kuukauden ajaksi
31580
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Entä sitten jos joku tarvisi oikeasti apua eikä hänellä sattuisi olemaan SIM-korttia tai rekisteröityä prepaid-liittymää. Mustalista-ehdotuksesi on kaikkein huonoin. Suomessa on monta tapausta jossa henkilö on kuollut sen vuoksi ettei häntä ole uskottu tositilanteessa aikaisempien häiriösoittojen vuoksi.

Oikein huono idea.

Äänestä

No onpas loistava idea!! Ja tietty vois suodattaa yli nelikymppiset ja/tai miehet odottamaan jos jossain kohtaa ehditään auttamaan.
Ja tietty keskus voisi päättää ketä tai mikä tarvitsee apua...ohoijaa!!!

Äänestä

Jotain rajaa sentään, mitähän järkeä/ hyötyä tuosta muka olisi? todella HUONO idea, kaikilla ihmisillä on oikeus saada apua kun sitä tarvitsee, oli hänellä sitten SIM-korttia puhelimessaan tai ei, tai rekisteröityä prepaid korttia, mitä siitä jos ei esimerkiksi ole SIM- korttia puhelimessa, tai ei omista rekisteröityä prepaid korttia? sehän on ihan sama, pää asia kuitenkin on se että jokainen joka apua tarvitsee sitä myös saa, mitäpä jos vaikka joku yksinhuoltaja äiti tarvitsisi lapselleen apua eikä hänellä ole esimerkiksi SIM-korttia puhelimessaan, tai hänellä on rekisteröimätön prepaid kortti, olisiko se sitten parempi jos lapsi vammautuisi tai kuolisi sen takia että hätänumeroon soitettaessa automaattinen suodatus ei päästäisi häntä läpi.

Kysyn vain.....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suodatus kirjoitti:

112 hätänumeroon pitäisi lisätä automaattinen suodatus. Ruuhka-aikana suodatettaisiin automaattisesti:
- ilman SIM-korttia soitetut puhelut
- prepaid-kortit jos niitä ei ole rekisteröity
- numerot jotka on asetettu mustalle listalle muutaman kuukauden ajaksi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu