112

suodatus

112 hätänumeroon pitäisi lisätä automaattinen suodatus. Ruuhka-aikana suodatettaisiin automaattisesti:
- ilman SIM-korttia soitetut puhelut
- prepaid-kortit jos niitä ei ole rekisteröity
- numerot jotka on asetettu mustalle listalle muutaman kuukauden ajaksi

3

1529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaaleppi

      Entä sitten jos joku tarvisi oikeasti apua eikä hänellä sattuisi olemaan SIM-korttia tai rekisteröityä prepaid-liittymää. Mustalista-ehdotuksesi on kaikkein huonoin. Suomessa on monta tapausta jossa henkilö on kuollut sen vuoksi ettei häntä ole uskottu tositilanteessa aikaisempien häiriösoittojen vuoksi.

      Oikein huono idea.

    • joopa joo

      No onpas loistava idea!! Ja tietty vois suodattaa yli nelikymppiset ja/tai miehet odottamaan jos jossain kohtaa ehditään auttamaan.
      Ja tietty keskus voisi päättää ketä tai mikä tarvitsee apua...ohoijaa!!!

    • Ensihoitaja.

      Jotain rajaa sentään, mitähän järkeä/ hyötyä tuosta muka olisi? todella HUONO idea, kaikilla ihmisillä on oikeus saada apua kun sitä tarvitsee, oli hänellä sitten SIM-korttia puhelimessaan tai ei, tai rekisteröityä prepaid korttia, mitä siitä jos ei esimerkiksi ole SIM- korttia puhelimessa, tai ei omista rekisteröityä prepaid korttia? sehän on ihan sama, pää asia kuitenkin on se että jokainen joka apua tarvitsee sitä myös saa, mitäpä jos vaikka joku yksinhuoltaja äiti tarvitsisi lapselleen apua eikä hänellä ole esimerkiksi SIM-korttia puhelimessaan, tai hänellä on rekisteröimätön prepaid kortti, olisiko se sitten parempi jos lapsi vammautuisi tai kuolisi sen takia että hätänumeroon soitettaessa automaattinen suodatus ei päästäisi häntä läpi.

      Kysyn vain.....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3159
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2505
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2055
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1962
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1093
    Aihe