112 hätänumeroon pitäisi lisätä automaattinen suodatus. Ruuhka-aikana suodatettaisiin automaattisesti:
- ilman SIM-korttia soitetut puhelut
- prepaid-kortit jos niitä ei ole rekisteröity
- numerot jotka on asetettu mustalle listalle muutaman kuukauden ajaksi
112
3
1511
Vastaukset
- Kaaleppi
Entä sitten jos joku tarvisi oikeasti apua eikä hänellä sattuisi olemaan SIM-korttia tai rekisteröityä prepaid-liittymää. Mustalista-ehdotuksesi on kaikkein huonoin. Suomessa on monta tapausta jossa henkilö on kuollut sen vuoksi ettei häntä ole uskottu tositilanteessa aikaisempien häiriösoittojen vuoksi.
Oikein huono idea. - joopa joo
No onpas loistava idea!! Ja tietty vois suodattaa yli nelikymppiset ja/tai miehet odottamaan jos jossain kohtaa ehditään auttamaan.
Ja tietty keskus voisi päättää ketä tai mikä tarvitsee apua...ohoijaa!!! - Ensihoitaja.
Jotain rajaa sentään, mitähän järkeä/ hyötyä tuosta muka olisi? todella HUONO idea, kaikilla ihmisillä on oikeus saada apua kun sitä tarvitsee, oli hänellä sitten SIM-korttia puhelimessaan tai ei, tai rekisteröityä prepaid korttia, mitä siitä jos ei esimerkiksi ole SIM- korttia puhelimessa, tai ei omista rekisteröityä prepaid korttia? sehän on ihan sama, pää asia kuitenkin on se että jokainen joka apua tarvitsee sitä myös saa, mitäpä jos vaikka joku yksinhuoltaja äiti tarvitsisi lapselleen apua eikä hänellä ole esimerkiksi SIM-korttia puhelimessaan, tai hänellä on rekisteröimätön prepaid kortti, olisiko se sitten parempi jos lapsi vammautuisi tai kuolisi sen takia että hätänumeroon soitettaessa automaattinen suodatus ei päästäisi häntä läpi.
Kysyn vain.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_252628Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.1162516Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup262224Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.581973Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua301783Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu3201323- 601073
- 2591039
- 551003
- 146933