En tiedä onko kyseessä levä vai mikä, mutta akvaarioon on ilmestynyt viime viikonloppuna kasvien pinnalle harmaanvalkoista pientä rihmaa/nukkaa. Osaako joku kertoa mitä se voisi olla ja miten siitä pääsee eroon? Sellaisissa paikoissa, missä vesi kiertää sitä on vähemmän. Vedenvaihdot on tehty säntillisesti, kalat tuntuvat voivan hyvin. Kannataako nuo "nukalliset" kasvit kerätä pois?
Levääkö?
Aaapuaa
2
334
Vastaukset
- -Rihma-
Bakteerikasvustoa, kun ovat vaaleita?
Kerää pois!- Taena
Meillä kuulostais olevan aika lailla samanlaista tosin sitä on vain 2 uudessa saumassa mutta virta käy suhteellisen voimakkaana niissä kohti,tämä "rihmasto" on kasvanut ihan parissa päivässä.
Kalat jotka on laitettu akvaarioon ensimmäisenä voivat hyvin mutta kun ostin pari uutta parvea akvaarioon niin kaikki ne uudet asukit kuoli ja vanha kansa voi hyvin.
Mikä ihme ne tappo?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1562677
- 1991947
- 711696
- 921638
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91411- 741078
- 811040
- 951019
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes191944- 67911