Levääkö?

Aaapuaa

En tiedä onko kyseessä levä vai mikä, mutta akvaarioon on ilmestynyt viime viikonloppuna kasvien pinnalle harmaanvalkoista pientä rihmaa/nukkaa. Osaako joku kertoa mitä se voisi olla ja miten siitä pääsee eroon? Sellaisissa paikoissa, missä vesi kiertää sitä on vähemmän. Vedenvaihdot on tehty säntillisesti, kalat tuntuvat voivan hyvin. Kannataako nuo "nukalliset" kasvit kerätä pois?

2

484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Rihma-

      Bakteerikasvustoa, kun ovat vaaleita?
      Kerää pois!

      • Taena

        Meillä kuulostais olevan aika lailla samanlaista tosin sitä on vain 2 uudessa saumassa mutta virta käy suhteellisen voimakkaana niissä kohti,tämä "rihmasto" on kasvanut ihan parissa päivässä.
        Kalat jotka on laitettu akvaarioon ensimmäisenä voivat hyvin mutta kun ostin pari uutta parvea akvaarioon niin kaikki ne uudet asukit kuoli ja vanha kansa voi hyvin.
        Mikä ihme ne tappo?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      177
      2153
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      315
      1825
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1587
    4. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      1479
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      82
      1278
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1101
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      986
    Aihe