Hei!
Minua kiinnostaisi työskentely television ja radion parissa, ja pohdin, hakisinko Metropoliaan opiskelemaan alaa.
Osaisiko joku (ehkä jo alalla oleva) kertoa hieman kyseisestä työstä, palkkauksesta ja siitä, kuinka helposti tältä alalta nykyään saa töitä?
Metropolian sivuilla lukee näin:
"TV- ja radiotyön ammatillinen suuntautuminen kouluttaa opiskelijan sisältötuotannon tehtäviin televisioon, radioon ja tuotantoyhtiöihin. Koulutuksessa painottuvat journalistiset valmiudet, audiovisuaalisen kerronnan ja ilmaisun suunnittelu ja toteutus, monikameratyöskentely ja työprosessin hallinta."
Millaisiin ammatteihin tästä pääsee, ilmeisesti tästä koulutusohjelmasta valmistutaan medianomeiksi?
Iso kiitos kaikille jotka jaksavat auttaa!!
Televisio- ja radiotyö (Metropolia)
3
2417
Vastaukset
- että näin
Erinomaiset tekniset valmiudet av-alalle saat esim. Heltechin av-viestinnästä, joka on toisen asteen oppilaitos. Sisältöjä taas opetetaan Taideteollisen Korkeakoulun Elokuva- ja lavastustaiteen osastolla.
Metropolian osalta tuo paras osaaminen taitaa sijoittua juuri tuonne "journalistista osaamista" -otsikon alle, joten siltä pohjalta noita asioita kannattaa arvottaa.- werty
olen ymmärtänyt, että Heltechissä av-viestinnän opinnoista valmistuu media-assistentiksi, joka ei kuitenkaan ole aivan sitä mitä haluan.. nimenomaan työskentely radion ja television parissa ja esim. "sisältötuotannon tehtävissä" kiinnostaisi. Ja kun kerran juuri sitä varten on jossain opetusta (Metropoliassa siis), niin ilmeisesti olisi oikeampi paikka minulle :)
En vain tiedä tarpeeksi tuosta paikasta, ja vähän hirvittää, valitsenko oikein.. olen myös kuullut, että Metropolia on parempi oppilaitos kuin Heltech.
Lisää tietoa tarvitsisin myös juuri tuosta televisio- ja radiotyöstä; millaisiin töihin pääsee ym. ja mitä sisältötuotannon tehtäviin kuuluu etc.
Rupeaa aika käymään vähiin! :/ - potsis
werty kirjoitti:
olen ymmärtänyt, että Heltechissä av-viestinnän opinnoista valmistuu media-assistentiksi, joka ei kuitenkaan ole aivan sitä mitä haluan.. nimenomaan työskentely radion ja television parissa ja esim. "sisältötuotannon tehtävissä" kiinnostaisi. Ja kun kerran juuri sitä varten on jossain opetusta (Metropoliassa siis), niin ilmeisesti olisi oikeampi paikka minulle :)
En vain tiedä tarpeeksi tuosta paikasta, ja vähän hirvittää, valitsenko oikein.. olen myös kuullut, että Metropolia on parempi oppilaitos kuin Heltech.
Lisää tietoa tarvitsisin myös juuri tuosta televisio- ja radiotyöstä; millaisiin töihin pääsee ym. ja mitä sisältötuotannon tehtäviin kuuluu etc.
Rupeaa aika käymään vähiin! :/Metropoliasta saat monipuoliset tekniset ja tiomitukselliset sekä taiteelliset valmiudet. Loppu on itsestä kiinni. Radiotelevisiolinjalta on töissä ihmisiä mm. leikkaajana, tuottajana, radiotoimittajana, tv-toimittajana ym. Jos nimenomaan leffapuoli kiinnostaa niin kannattaa pyrkiä sinne leffapuolelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1867781Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1425325Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa
Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/1244237Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y682847- 2822469
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1452380Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi102284Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5772186Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa
Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.42169Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont822147