Onko Kuopiossa tiettyä kaupunginosaa jossa asuu paljon ulkomaalaisia? esim: Helsingissä on Meri-Rastila,Turussa Varissuo ja Kajaanissa Huuhkajan vaara. Siis sellaista aluetta jossa on ainakin 30% alueen asukkaista ulkomaalaisia,pakolaisia jne..
kertokaas kuopiolaiset..
wiltteri
4613
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei ole. Tuota maagista 30% white flight -rajaa ei kai kovin moni lähiö ylitä, onneksi. Ainoa, jonka varmaksi tiedän on Varissuo.
Ei taida Kuopiossa olla. Melko tasaisesti taitaa olla ulkomaalaisia siellä, missä vuokra-asuntojakin. Linnanpellon koululla on maahanmuuttajien opetus, mutta alueella ei ole kuitenkaan suura keskittymää. Petosella taitaa asua eniten?
Petosella ainakin Maunolanmäen tienoilla oli ehkä kymmenen vuotta sitten paljon ulkomaalaisia. Varmaan edelleenkin..
on hajautettu ympäri kaupunkia, kuten pitää tehdäkin. Jos vuokra-asuminen keskitetään vain muutamaan kaupunginosaan, ei sellaista leimautumista hallitse kukaan.