Edellen vaivaa vm -03 CR-V:tä se, että sisälle ei tule lämmintä ilmaa, vain jonkinverran haaleata.
-neste kiertää
-lämpötila n. 82 ast.
-nesteen kiertoventtiili aukeaa
-ilmansuodatin vaihdettu
-käynyt Vehon paikallisessa korjaamossa
Onko kenelläkään samoja ongelmia / mahdollisia korjaus-tai tarkastuskohtia?
-neste kiertää
-lämpötila n. 82 ast.
-nesteen kiertoventtiili aukeaa
-ilmansuodatin vaihdettu
-käynyt Vehon paikallisessa korjaamossa
Onko kenelläkään samoja ongelmia / mahdollisia korjaus-tai tarkastuskohtia?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Lämmityslaitteen puhallin siis pelaa? Lämmityslaitteen kenno on tarkistettu ettei ole jostain syystä niin paskottunut ,että olisi eristekerros päällä.Ollut hakekasan läheysyydessä parkissa, puun pihkapölyssä? Näinkin voi käydä vaikka on jonkinlaiset suodattimet.
Kiitos kommenteista. Mainitsemasi asiat on kyllä kunnossa siintä todisteena on sekin, että ilmaa kyllä tulee aika hyvin, mutta se on viileää, vaikka lämpöasteikon nuppi on "täysillä".
Joskus selitettiin, että näissä lämpötilan säätö tapahtuu kylmää ja patterin kautta tulevaa kuumaailmaa sekoittamalla joidenkin läppien avulla.
En ole kuitenkaan lähtennyt vielä purkamaan ja tutkimaan sen kummemmin, mutta täytyy sekin tehdä varsinkin jos nää leudot ilmat loppuu tähän.
Eräässä autossa minulla korjaantui moinen ongelma, kun vaihdoin uuden alkuperäisen syylärinkorkin. Entisen korkin jousi oli liian löysä ja se päästi paineet liian aikaisin pois ja kun järjestelmässä ei ollut tarpeeksi painetta, niin vesi ei kiertänyt lämppärin kennoissa tarpeeksi tehokkaasti.
Täytyypä tämäkin tarkistaa. Käsin koittaen l-laitteeseen menevää letkua, tuntuu se kyllä kuumalta, mutta onko tarpeeksi, no. mitataan. kiitos.
taitaa olla ilmakupla kuitenkin, tai paine ei kehity, eli voi tosiaan olla yksinkertainen vika, korkkikin voi olla syy, ilmahan tekee ton vian,kupla,joskus on termostaatin vaihto auttanut noissa jutuissa.
alta että se läpän siirtomoottori pelittää, joskus ollut tapauksia että omistaja on nuukuuksissaan jättänyt raittarin suodattimet pois ja paska on päässyt läppien väliin ja koko homma on jumissa...
Onks tässä niin, kuin olen kuullut, että lämpötilan säätö tehdään sekoittamalla kuuma ja ulkoilma keskenään mainitsemallasi läpällä? Missä tää säätömoottori on eli mitä pitää purkaa, et pääsee sen toimilaitteen (moottorin) tai mahdollisen vivun, läpän tms. näkemään. Kiitos tiedoista.