Kauanko kesti varusmiespalveluksen jälkeen ennen kuin sait ylennyksen? Montako kertausharjoitusvuorokautta tarvittiin?
Itsellä 9 vuotta 4 päivää ja 24 kh-vuorokautta.
Itsellä 9 vuotta 4 päivää ja 24 kh-vuorokautta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Pääsin siviiliin/reserviin 33 vuotta ja risat sitten. Ei yhtään ylennystä, ei yhtään kertausharjoitusvuorokautta.
Hyvä näin!
Sotilaspassissa merkintä: Kotirintamalle siemenpuuksi...
...mennessä on mennyt 4v ressussa ja 12vrk tienattu kertauksia, enkä edes ihan heti ylennystä odota -se on kutsumus.
Kesti 9v. ja n.50 KRH-päivää (kovat KH,VEH, MPK:n kurssit).Sodanajan sijoitus on (toistaiseksi).
Ylennyksiä ei tule ilman kertausharjoituksia, eikä välttämättä sittenkään. Ylennys saadaan aina jostakin syystä. Toiminnallisesta tai henkisistä kyvyistä kertausharjoituksissa. Kansanedustajat ja ministerit yms. korkeissa viroissa olevat voivat saada ylennyksen vaikka eivät sitä ansaitsekaan. Tällöin syynä on näkyminen ja vaikuttaminen päivänpolitiikassa.. Kertausharjoitusvuorokaudet ovat yhteydessä ylennyksiin ja tarkat ohjeet ja vrk määrät saat puolustusvoimien nettisivuilta. Lepo !!
Alun perin kysyttiin vain kuluneita vuosia ja kertyneitä kh-vuorokausia. Kyllä ne ylentämisen perusteet on tiedossa. Vaaditaan A) kh-vuorokausia B) riittävästi aikaa edellisestä ylennyksestä C) henkilökohtainen sopivuus ja D) sopiva sijoitus sodanajan tehtävään. Kerran voi saada ylennyksen ns. säälistä, vaikka ei olisi kertaamassa käynytkään tai missään korkeassa virassa. Se on juuri se syy, miksi osa julkkiksista saa ylennyksen vaikka meriitit olisivat tasoa mattinykänen.
Tasoa mattinykänen, eli olympikultaa ja mm-mitaleita vaikka kuinka. Kyllähän sillä jo "säälistä" vois ylennyksen antaa
8 kuukautta ja viikko päälle kotiutuksen tuli kh-käsky. 1vuosi, 1kk ja 20 päivää kotiutuksesta oli vuorossa 8vrk kertausta. Seuraavana Lippujuhlapäivänä posti toi tiedon jämistä. Toista kh-kutsua ei ole vielä kuulunut...
Puolustusvoimien kotisivuilla lukee kyllä näin:
------------------------------------------------
Reservin ylennykset perustuvat saatuun koulutukseen sekä sodan ajan tehtävään, sijoitukseen ja sopivuuteen. Ylennys ei ole automaatio, vaikka minimimäärä kertausharjoituspäiviä ja edellisestä ylennyksestä kulunut aika mahdollistaisikin ylennyksen.
Edellisestä ylennyksestä on oltava kulunut vähintään viisi vuotta. Upseeriylennyksissä tämä vähimmäisaika pitenee, mitä korkeammasta sotilasarvosta on kyse.
--------------------------------------------------
Eli tuon perusteella kertomasi tieto on hieman ristiitainen. Tosin aliupseerien kohdalla olen ollut todistamassa myös ns. kenttäylentämistä harjoituksen päätteeksi.
Onko E Lex ryhmänjohtaja tai jokin miehistöön kuuluva erikoismies? Minkä luulet eniten vaikuttaneen ylennyksen saamiseen?
AUK:n jätin väliin ihan sovinnolla, joten ryhmänjohtaja en ole enkä tule. Erikoismies kylläkin elikkä sääpuolen korpraali. Ylennystä kuulemma esitettiin jo varusmiesaikana mutta ei se silloin vielä mennyt läpi. Elikkä kyllä kaikki ylennyksen ehdot täyttyivät. Aikaisempaa ylennystä ei ollut (jos ei alokkaasta tykkimieheksi lasketa), kh-vuorokausia oli kertynyt ja sodanajan tehtäväkaaviossa oli vielä tilaa yhdelle korpille... Seuraava ylennys voikin olla tiukassa, kun säämiehiä ja -alikessuja koulutetaan suunnilleen yhtä paljon, mutta joka tapauksessa tässä siirrytään piakkoin (
Koulutus: kt/sää
Sodan ajan tehtävä ja sijoitus: Lapin JPr/KTR/Ehptri/Sääjaos (oletettavasti, sitä ainakin kertautettiin)
Sopivuus:ilmeisen riittävä, kun kerran korpinjämät annettiin
Automaatio: ei todellakaan, kyllähän siinä piti jotain tehdäkin
En kyllä näe mainitsemaasi ristiriitaa. Tarkennatko hieman?
PV:n sivuilla sanotaan varsin selvästi, että edellisestä ylennyksestä on oltava vähintään viisi vuotta. Vastasit, että alle kaksi vuotta kotiuttamisesta sait ne korpinjämät. No se tarkoittaa sitten, että alokas => tkm ei ole ylennys sanan varsinaisessa merkityksessä.
Ks. www.mil.fi/reservilainen/index.html
ja edelleen kohta Reservin ylennykset.
Se, että ylennys ei ole automaatio taas tarkoittaa, että vaikka olisi 20 kertausharjoituspäivää kasassa niin ylennystä on turha odottaa, mikäli sijoitus puuttuu, kaveri ei ole henk. koht. sopiva tai jos ylennyksen jälkeen ei ole ko. tehtävään sopiva. Jos esim. sääjaoksen johtaja olisi arvoltaan alikersantti niin säämiestä tuskin ylennetään kersantiksi, vai mitä?
Tehtävä tosiaan muuttuu ylennyksen mukana, ja jollei armeijan kaaviossa ole tilaa, ei tipu ylennystäkään. Hienosäädölle on toki aina tilaa, esim ylennys korpraaliksi ei merkitse käytännössä paljoakaan, mutta esim alikersantista kersantiksi siirtyy ryhmänjohtajasta jaoksen/joukkuueen varajohtajaksi. Toisaalta kersantilla on paljon tilaa yletä toimenkuvan sen kummemmin muuttumatta. Upseerien ylennykset ovat taas oma maailmansa.
Mahtaako tuo viisi vuotta koskea vain reserviylennyksiä, muutenhan varusmieskersantit olisivat tuntematon ilmiö.
Tehtävä ei vaälttämättä muutu ylennyksen mukana. Esim minä olen ollut yksikön vääpeli alikersantista alkaen, ja nyt olen ylik ja edelleen yksikön vääpeli.
Vähintään viisi vuotta koskee nimenomaan reservin ylennyksiä. Ylennyksistä puhuttaessa mukana on usein mutua, tornihuhuja (esim. ylentämiskielto) ja lisäksi osa ylenntämisperusteista on suurimmalle osalle täysin tuntemattomia (moitteeton kansalaiskunto ja yhteiskunnan luottamuksesta nauttiminen).
Lisää tietoa löytyy myös täältä:
http://www.rul.fi/fi/Kerhokansio/Asevelvollisuus.html#h2:anchor_2
Kotiutuminen Sodankylän sissikomppaniasta vänrikkinä 3.6.1997 ja ylennys luutnantiksi tasan viisi vuotta ja yksi vuorokausi myöhemmin 4.6.2002.
--
Korpisoturi
SUSI1.net
Kotiutus -85 alik, ylennys kers -91, ylennys ylik -97, ylennys vääp -03 kh vuorokausia 41,
Missä sodassa nimimerkki Korpisoturi on ollut?
Moitteetonta kansalaiskuntoakaan ei vaadita aina. Raastuvan sakkotuomiot eivät tunnu haittaavan ainakaan upseeriylennyksissä.
OIkeissa piireissä pyöriminen auttaa asiaa enemmän kuin kertaukset, vaikka ilman kertauksia ylennystä ei heru. Monet poliitikoista ym. ovat hekin käyneet sentään maanpuolustuskurssin nimellä kulkevat pullakahvikestit ennen ylennystään.
11 v. luutnantiksi, 5 v. siitä yliluutnantiksi (turha sotilasarvo). Reissuja ja kertauksia runsaanpuoleisesti.