Siis jos testi näyttää miinusta niin voiko siihen 100% varmasti luottaa silloin? :)
Ja onko testeissä eroja, siis onko huonompia testejä, jotka ovat vähemmän luotettavia?
Ja onko testeissä eroja, siis onko huonompia testejä, jotka ovat vähemmän luotettavia?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Nega ei välttämättä ole täysin luotettava, koska jokaisen naisen keho tuottaa raskaushormoonia aivan eritavalla. Jos testaa liian aikaisin niin hormooneja ei välttämättä ole tarpeeksi vielä. Ja hormoonien määrä saattaa kaksinkertaistua todella lyhyessä ajassa. ELi jos menkat myöhässä ja testi nega, ni venaa pari päivää ja tee uus testi.
Merkeistä en tiedä, eiköhän ne kaikki lupaa 99% luotettavuuden..
Ystäväni testasi kolme kertaa negatiivisen mutta kun menkkoja ei kuulunut, meni terv.keskukseen ja plussa tuli.itse testasin pvä ennen kuukautisten alkamista ja negaa näytti, kolme päivää myöhemmin olikin sitten plussa :)
Lisäksi kannattaa tehä testi aamuvirtsasta, jolloin mahdollista "raskaushormonia" on virtsassa eniten. Vaikka jotkut testit lupaavatkin näyttää plussan vaikka mihin vuorokauden aikaan, itse olen todennut että aamuvirtsasta se kannattaa ottaa..jo omankin rauhan vuoksi..ettei tarvitse sitten jossitella että mitäpä jos oisinkin testannut aamulla ja tehdä sitten taas uusi testi.
Muista kuitenkin että jos raskaus on ei toivottu ja jännität kovasti menkkojen alkua, menkat voi tulla paljonkin myöhässä..