onko olutta ja muita alkoholi tuotteita hyvin saatavilla sharm el sheikhin kaupoissa, hotelleissa ja ravintoloissa?
Alkoholin saatavuus sharmissa?
Toivo
91739
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
hotelleista ja viinakaupasta, baarista.
ravintoloista en tiedä.
supermarketeissa ei ollut alkoholia/oluta
meidän hotellissa oli vaan paikallista alkoholia,
wiskey ja brandy pahan makuisia,mut cokista sekaan niin juotavaa.
Kannattaa varoa niita paikallisia "viinoja"
joita pullotellaan takapihoilla joita tarjoillaan
mm. all inclusice hotelleissa.
Ovat monesti jopa teollisuusalkoholeja eli
pahimmillaan hengenvaarallisia.
Ei tulisi mieleenikään juoda edes ilmaiseksi
egyptiläisiä viinoja.
Muuttuneet tammikuusta 2007 silloin ainankin sai melkein kaikista kaupoista mutta hinnan erot olivat tuntuvat esim. Volga vodka pullo maksoi naamacenterin viinakaupassa 50 puntaa..vanhassa sharmissa 25 puntaa joten kun meni minibussilla ja osti viinapullon ja oluet sieltä niin sai taksikyydin hotelliin samaan hintaan ..kalleimman volga votka pullon näin naamabeissä olevassa marketissa 69 puntaa ja aina oli kyseessä sama pullo.Oluilla oli sama suhde,mutta alkoholin saannissa ei ollut mitään ongelmaa.
Keskustoissa on paikallisia alkoja, joissa myydään kaikenlaista. Hinnat saattavat tosiaan heitellä todella paljon. Yhdessä ravintolassa Old Sharmissa ei myyty alkoholia, mutta ruokajuomaa sai hakea vieressä olevasta alkosta. Minimarketeissa ei minun nähdäkseni myydä alkoholia.
Paikallinen olut on hyvää (en juo Suomessa olutta) ja osa viineistäkin ok. Viinaa en juonut, koska paikalliset ovat enemmän kuin epäilyttäviä ja tuontitavara kallista.
saa BACCUS-minimarketista alkoholijuomia.
Siellä on ravintoloita, joissa ei ole alkoholitarjoilua ja joihin saa viedä omat juomat, mutta on myös ravintoloita, joissa tarjoillaan alkoholijuomia.
Mikä siinä on , että suomalaisen pitää saada alkoholijuomaa joka ulkomaassa minne matkustaa? Eikö viikko tai kaksi menen ilmankin alkoholijuomia, vai onko se niin jokapäiväistä omassa jokapäiväisessä elämässä, että pitää matkallakin dokata?
Eipä tulisi itselle mieleen muslimi-maassa, vaikka en absolutisti olekkaan.....hyvin on jaksanut muutaman viikon ilman....
mutta loma on aina eri asia, kuin kotona työviikko.
Lomalla rentoudutaan. Ei tässä nyt olekkaan siitä kysymys, etteikö jaksaisi olla ilman ja, että on tarkoitus vetää lärvit.
on taxfree-myymälät, oletan. Hurghadassa ainakin on saapuville matkustajille myymälä, josta voi ostaa hajuvesiä, makeisia ja alkoholia. Egyptissä on 48 h:n sääntö: 48 tunnin kuluessa voit ostaa taxfree-myymälästä verovapaata alkoholia KOLME LITRAA passia kohden. Eli jos sellaisen määrän ostaa matkansa alussa, niin eiköhän se jo jonkin aikaa riitä viinanhimoon.