tiedättekö kauan yleensä kestää kun on tehnyt
tuollaisen "keskisuuren" rikoksen..?
ennenkuin se oikeudenkäynti sitten tulee?
olen nyt odotellut oikeudenkäyntiä
huhtikuusta vuodesta 2002 asti.. eikä vieläkään
kuulu mitään.. mahtaako sitä enään tullakaan?
vai kestääkö niissä todella noin kauan
olisi vaan kiva tietää joutuuko sitä lusimaan
vaiko ei... tai edes jotain tietoa..?
tuollaisen "keskisuuren" rikoksen..?
ennenkuin se oikeudenkäynti sitten tulee?
olen nyt odotellut oikeudenkäyntiä
huhtikuusta vuodesta 2002 asti.. eikä vieläkään
kuulu mitään.. mahtaako sitä enään tullakaan?
vai kestääkö niissä todella noin kauan
olisi vaan kiva tietää joutuuko sitä lusimaan
vaiko ei... tai edes jotain tietoa..?
Vastaukset 8
Vanhimmat
ja mites, jos se oikeuden käynti nyt tuleekin
vielä.. ja kait tulee?
niin tuleeko siitä kovempi tuomio jos itse ei
mene paikalle oikeuteen?
huhuja oon kuullut että tulee ja taas toisaalta
että ei.. mitä te olette mieltä?
No yleensä ei kyllä mene kuin muutama kuukausi. Tapauksessasi on ilmeisesti vielä tutkinta tai syyteharkinta jostain syystä kesken tai sitten juttu kenties yhdistetään johonkin toiseen asiaan joka järkevää käsitellä samalla kertaa. Voihan olla ettei riittävää näyttöä tapauksessasi ole löytynyt ja homma on jäänyt kokonaan.
Niin ja jos kyse on keskisuuresta rikoksesta niin silloin sinut velvoitetaan saapumaan käräjille henkilökohtaisesti sakon uhalla. Jos et mene niin saat muutaman sadan euron sakot ja käsittely lykkääntyy. Pari kertaa kun jätät menemättä niin seuraavalla kerralla poliisi noutaa jo etukäteen koppiin.
Nii.in.. Tutkinta ei pitäisi enään olla kesken.
viime vuoden lopulla jo poliiseilta asiasta
kyselin mutta he sanovat että se on lähtenyt jo
silloin "ajat sitten" syyteharkintaan..
eli se on vuoden ollut siellä syyte harkinnassakin
mikä tekee tästä suht outoa.. harvemmin olen
kuullut että niissä noin kauaa kestäisi.
ja kun ei mitään muita rikoksia ole koskaan
elämässä vielä edes tehnyt.
on mennyt syyteharkintaan lähtemisestä että vähän alkaisi tuntua että olisi tehty syyttämättäjättämispäätös...Aina ei niin pilkuntarkkoja olla itselle informoimisesta vaikka näinkin olisi käynyt tai siihen menee aikaa ja sitten vain tulee lyhyt kirje kotio. Yleensä nyt kuitenkin kohtuuajassa päätöksestä varsinkin jos kummemmasta jutusta on kyse.
Toisaalta taas itse sanoit "keskiraskas rikos" eli tulee kyllä mieleen että itsekin olisit varma jonkinlaisia puinteja olevan luvassa, eli ei ihan villaisellapainaminen olisi mahdollista.
Tosin sanoit että on ainut tekemäsi hölmöily ym. eli taustakin voi vaikuttaa ym. tekijät. Helpommin pienistäkin jutuista syytetään aika automaattisesti paatunutta konnaa (vaikka lain tietty PITÄISI olla kaikille sama), kuin henkilöä jolla nyt lieventäviä seikkoja voi olla enemmän, eikä katsota vielä pahemmaksi törttöilijäksi.
Kyllä kokolailla pitkä syyteharkinta nyt joka tapauksessa on ollut jos todella koko ajan on siellä ollut...
Parhaiten asia selviää, kun kysyt kihlakuntasi syyttäjäyksikön kansliasta missä vaiheessa prosessi on.
Yhteystiedot löytyvät esim. täältä:
http://www.oikeus.fi/9362.htm
Selvittäisi vähän asiaa,jos kertoisit täällä, mitä tarjoitat tuolla keskiraskaalla rikoksellasi.
Edellyttääkö ratkaisu todennäköisesti korvauksia?
Kannattaa kysyä asianomaiselta taholta.
Inhimillisesti ajatellen tuosta odottelusta on sinulle kertynyt jo melkoisesti rangaistusta.
Toivotaan ettei asiasta enää mitään kuulu. Olipa lopputlos mikä tahansa, toivottavasti tämä on sellainen opetus, ettet enää rikoksiin syyllisty.
no se on hieman semmoinen että en välttämättä
halua siitä täällä kertoa mihin asia liittyy.
joskus aikoinaan poliisisedän mukaan
ehdollisvankeus on pienin rangaistus mitä siitä
on saatavilla.. sakkorangaistusta ei ole.
mutta sen se kyllä silloin jo sano.. kun oltiin
se juttu käsitelty ja kun se oli mun kaikki
paperit lukenut, niin että jos hän antaisi tästä
tuomion niin se olisi jo aivan selvä.
mutta mitä sitten tuollakaan tarkoitti.
nyt se on sitten mua ihmetetyttänyt 1,5vuotta jo
että millonka se tulee ja tuleeko se..
ja kun vielä itse olen erittäin "arka" ihminen.
niin sitä on saanut pelätä koko ajan.
ei oikeen uskolla edes kysyä sitä.. sitten alkaa
taas se painajainen.
siitä kyllä oppi ja paljon.
eipä enään tee paljon mieli lähteä kaidalle polulle.
Kysyn vähän samaa asiaa. Kuinka kauan kestää ennekuin ovet kolhtaa? Entinen puolisoni suiovaantui saamastaan lähestymiskiellosta niin kovasti, että uhkaili jo käräjäsalissa nujertaa minut tavalla tai toisella. Lähestymiskiellon aikana hän ei henkilökohtaisesti uhkaillut vaan pakotti lapset nimittämään minua huoraksi. Jostain hän keksi nostaa syytteen minua, entistä puolisoa kohtaan kunnianloukkaus-asiassa; olin kuulemma joskus sanonut jollekin puhelimessa entistä puolisoani mielisairaaksi ja lapseni olisi kuullut tämän. Mies teki rikosilmoituksen ja toisen kaupungin poliisi pyysi kotikaupunkini
poliisilta virka-apua saadakseen minut ja alaikäinen lapseni kuulusteltavaksi. Tuosta kuulustelusta on aikaa yli puoli vuotta ja rikokseksi x-mieheni väittämä teko olisi tapahtunut pari päivää lähestymiskiellon määräämisen jälkeen. Kuinkahan kauan minun on odotettava mitä seuraa ja onko mahdollista, että lapseni jo unohtaakin mitä on isälle ja poliisille kertonut.