Tietääkö kukaan myydäänkö missään skootteriin pelkän etuosan suojapeitettä?Pitäs etuosan starttinappi ym sähköiset osat suojata ku ensin kastuvat sitten jäätyvät ja eivät toimi.Sellainen suojapeite ois nopeampi laittaa paikoilleen kuin koko skootterin peite ja mahdollisesti vois laittaa heti ajon jälkeen.Muovipussilinjalle en lähde.
Etuosan suojapeitettä skootteriin?
4
608
Vastaukset
En vienyt moottoripyörääni talvisäilöön, kun pyrin ajamaan sillä talvellakin jonkin verran kelien salliessa. Tuolla se nytkin kököttää peitteen alla kadulla kelien lauhtumista odottamassa. Peite, ainakin minun Stormilta ostamani, ei ole suunniteltu kestämään pakkasia. Kun otin peitteen kovemmalla pakkasella pois pyörän päältä siihen tuli helposti repeämiä, jotka paikkaan ilmastointiteipillä jossain vaiheessa.
Mutta se älytön idea; mikäli haluat suojata vain starttinapin, valokatkaisijat ja muut ohjaustangon päässä olevat säätimet osta mahdollisimman isot lasten kurarukkaset ja pujota ne ajon jälkeen ohjaustangon päihin katkaisimien suojaksi. Eivät vie paljon tilaa ja ne saa kätevästi skootterin säilytystilaan talteen.- ei sitten
Pitää ilmeisesti tehdä sitten itse koko etuosansuojus jos kerran eivät myy tarpeeksi laadukkaalla kankaalla sitä tai ylipäätänsä myy ollenkaan.Ei se minusta ole alkuunkaan älytön idea.Suojuksen teko maksaa vähemmän kuin ohjaustangon sähköosien uusiminen monta kertaa vuodessa.En usko siihen hanskajuttuun.
- Lälläripyöräilijä
ei sitten kirjoitti:
Pitää ilmeisesti tehdä sitten itse koko etuosansuojus jos kerran eivät myy tarpeeksi laadukkaalla kankaalla sitä tai ylipäätänsä myy ollenkaan.Ei se minusta ole alkuunkaan älytön idea.Suojuksen teko maksaa vähemmän kuin ohjaustangon sähköosien uusiminen monta kertaa vuodessa.En usko siihen hanskajuttuun.
Tuolla vähän etelämmässä, missä mopoilla ajetaan läpi vuoden vaikka talvet ovat koleita, näkyy monenlaisia virityksiä. Esmes sellaisia, joissa on tavallaan isot rukkaset tai pussit, jotka peittävät ohjaustangon päät, ja joihin kädet työnnetään sisään kun lähdetään ajamaan. Suojaavat paitsi tekniikkaa, myös sormia kylmältä ajoviimalta. Pariisissa ainakin noita olen nähnyt ja luullakseni ovat tehdastekoisia kun niitä on niin paljon liikenteessä.
- Suojapeitteen käyttäjä
Mikset osta siihen kunnollista koko skoden peitteävää suojapeitettä? Semmonen on ihan paras!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 11410165
- 524970
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422161Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052038- 261874
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131551Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411382Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v31961Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54957Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31932