Tietääkö kukaan myydäänkö missään skootteriin pelkän etuosan suojapeitettä?Pitäs etuosan starttinappi ym sähköiset osat suojata ku ensin kastuvat sitten jäätyvät ja eivät toimi.Sellainen suojapeite ois nopeampi laittaa paikoilleen kuin koko skootterin peite ja mahdollisesti vois laittaa heti ajon jälkeen.Muovipussilinjalle en lähde.
Etuosan suojapeitettä skootteriin?
4
607
Vastaukset
En vienyt moottoripyörääni talvisäilöön, kun pyrin ajamaan sillä talvellakin jonkin verran kelien salliessa. Tuolla se nytkin kököttää peitteen alla kadulla kelien lauhtumista odottamassa. Peite, ainakin minun Stormilta ostamani, ei ole suunniteltu kestämään pakkasia. Kun otin peitteen kovemmalla pakkasella pois pyörän päältä siihen tuli helposti repeämiä, jotka paikkaan ilmastointiteipillä jossain vaiheessa.
Mutta se älytön idea; mikäli haluat suojata vain starttinapin, valokatkaisijat ja muut ohjaustangon päässä olevat säätimet osta mahdollisimman isot lasten kurarukkaset ja pujota ne ajon jälkeen ohjaustangon päihin katkaisimien suojaksi. Eivät vie paljon tilaa ja ne saa kätevästi skootterin säilytystilaan talteen.- ei sitten
Pitää ilmeisesti tehdä sitten itse koko etuosansuojus jos kerran eivät myy tarpeeksi laadukkaalla kankaalla sitä tai ylipäätänsä myy ollenkaan.Ei se minusta ole alkuunkaan älytön idea.Suojuksen teko maksaa vähemmän kuin ohjaustangon sähköosien uusiminen monta kertaa vuodessa.En usko siihen hanskajuttuun.
- Lälläripyöräilijä
ei sitten kirjoitti:
Pitää ilmeisesti tehdä sitten itse koko etuosansuojus jos kerran eivät myy tarpeeksi laadukkaalla kankaalla sitä tai ylipäätänsä myy ollenkaan.Ei se minusta ole alkuunkaan älytön idea.Suojuksen teko maksaa vähemmän kuin ohjaustangon sähköosien uusiminen monta kertaa vuodessa.En usko siihen hanskajuttuun.
Tuolla vähän etelämmässä, missä mopoilla ajetaan läpi vuoden vaikka talvet ovat koleita, näkyy monenlaisia virityksiä. Esmes sellaisia, joissa on tavallaan isot rukkaset tai pussit, jotka peittävät ohjaustangon päät, ja joihin kädet työnnetään sisään kun lähdetään ajamaan. Suojaavat paitsi tekniikkaa, myös sormia kylmältä ajoviimalta. Pariisissa ainakin noita olen nähnyt ja luullakseni ovat tehdastekoisia kun niitä on niin paljon liikenteessä.
- Suojapeitteen käyttäjä
Mikset osta siihen kunnollista koko skoden peitteävää suojapeitettä? Semmonen on ihan paras!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921766- 851252
- 1101123
- 71954
- 105901
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56828- 47741
- 36732
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47681- 33663