Huvittuneena olen seurannut "keskustelua", jonka pitäisi olla jopa hauskaa puolin ja toisin, jopa rakentavaakin joskus.
Huumorintajun pitäisi olla käsittääkseni siitä jännänhauskalaji tai -piirre joka on jo opittu äidinmaidossa, sen joko ymmärtää tai sitten ei ymmärrä.
Miksi siis ne chattaajat, jotka viljelee itse huumoria aiheestariippumatta, tai sitten toiseen keskustelijaan kohdistuen, eivät juurikaan ymmärrä jos huumori tai läppä kohdistuu omaan persoonaan, heti ollaan sanomassa: -tuo oli loukkaus ja muutoinkin ollaan niskakarvat pystyssä.
Tosin, ei tämä koske ainoastaan ko huoneen keskusteluja, kyllä tuntuu olevan sama ongelma muissakin ikäryhmissä...
... palstoja lukeneena huomannut.
Huumorintajun pitäisi olla käsittääkseni siitä jännänhauskalaji tai -piirre joka on jo opittu äidinmaidossa, sen joko ymmärtää tai sitten ei ymmärrä.
Miksi siis ne chattaajat, jotka viljelee itse huumoria aiheestariippumatta, tai sitten toiseen keskustelijaan kohdistuen, eivät juurikaan ymmärrä jos huumori tai läppä kohdistuu omaan persoonaan, heti ollaan sanomassa: -tuo oli loukkaus ja muutoinkin ollaan niskakarvat pystyssä.
Tosin, ei tämä koske ainoastaan ko huoneen keskusteluja, kyllä tuntuu olevan sama ongelma muissakin ikäryhmissä...
... palstoja lukeneena huomannut.
Vastaukset 11
Vanhimmat
myös, että suomi24ltä on tavikset savustettu ulos ja jäljellä on enää uskikset ja paremmat/viisaammat ihmiset? Viiltävät sanoituksetko sen on tehnyt?
Tylyt sanat ja itsekkyys ajaa aitouden pois. Aitous on myös sitä, että ihminen saa tehdä virheitä ja olla oma itsensä. Täällä juuri huolistaan avautuvia ihmisiä rangaistaan tai sitä feikataan.
Viisautta onkin juuri se, että vaikenee silloin, kun se on viisainta.
Kaikki tyynni olemme anonyymejä ihmisiä ruutumme takana ja omaamme sanavapauden mielipiteisiin, joskus kärkkäisiinkin heillä, joilla ei livessä mene ns. *hyvin*
Sen olen itse oppinut näillä foorumeilla liikkuessani, että omat huolet ja murheet on jätettävä julkituomatta. Niille on oma paikkansa live-elämässä, eikö?
Kuka sitten on aito missäkin foorumissa, siinäpä kysymys? Tämä 40 keskustelupalsta oli joskus aikuisten oma leikkikenttä, elettiin mielikuvitusmiljöissä ja pidettiin toisia loukkaamatta todella hauskaa.
Valoisia pakkaspäiviä Sinulle :)
olen aikalailla samaa mieltä kanssasi. tosin en ole täällä pitkään aikaan ollutkaan, mutta aika harvat ovat todella huumorintajuisia.
ok, voi chatissa varmaan puhua vakavistakin asioista....totta kai...
mutta yleensä kun chattiin menee niin haluaa jutustella ihan vapautuneesti ja se pilke silmänurkassa.
... se raadollisin paikka, jossa hektisesti mielipiteesi joko lynkataan tai sitten hyväksytään.
Totta on myös se, että olitpa millä foorumilla tahansa, niin löytyy hyviäkin keskustelukumppaneita, kiitos siitä.
MUTTA, chatt on sellainen paikka, että siellä tullaan ja hyökätään raa'astikkin päin naamaria ja kyseessä on silloin juuri nämä ns. "feikkaajat" jotka sanoja "suuhusi" laittavat ja näin voi mennä ohi arvokaskin ystävyyssuhde.
Pakkaspäiviä ja valoisaa kevättä Sinulle :)
sitä kansaa, joka näkee kaiken itsensä ulkopuolella olevan, muttemme halua ikimaailmassa tunnustaa omia eriskummallisuuksiamme, jokuhan voisi vaikka nauraa.
ja kun joku onneton kehtaa sanoa minusta jotain mikä ei miellytä, niin siinä tarvitaan vähintään jo joku achen-työryhmä neuvottelemaan ettei sota yltyisi "maailmanlaajuiseksi".
usein olemme valmiita osoittamaan sormella vierustoveria, mutta emme muista omaa osuuttamme aioiden syntyyn, kehitykseen ja kulkuun
kun kirjoittaa kirjaimia, et pysty välittämään omaa tunnettasi mukana lyhyessä lauseessa. sanoilla; olet ihan idiootti, saat vihamiehiä helposti jos ei muista laitaa lauseen loppuun ; ) hymiötä.
niin helposti sodat syttyvät.
... sen puit sanoiksi oivallisiksi.
Martti Ahtisaarikin sanoi: "Kaikki sodat ovat neuvoteltavissa, rauhaan"
Aurinkoista kevättä myös Sinulle :)
... mielipide on täyttä totta.
Opiskellessani viestintää jossain elämäni vaiheessa, tuli todetuksi se, että ihmisten välisestä viestinnästä on suullista vain n 30% ja loppu on ns kehonkieltä.
Olenkin siis sitä mieltä, että olimmepa millä foorumilla tahansa täällä suomi24.fi ollessa kyseessä, meidän minuutemme jää todella vähäiseksi.
Miksi emme siis olisi sillä vähäisellä 30%.lla huumorintajuisia ja hyväksyisi myös tosikot, vaikka edes sivuuttamalla kohteliaasti?
Hyvää aurinkoista kevättä Sinulle :)
Chatissa vuosia viruneet tyypit pitävät itseään niin fiksuina ja hauskoina, ettei siellä sais muita ollakkaa,ku ne vanhat pierut. Niillä on kehittynyt "suhde" toisiinsa ja kyky olla ymmärtämättä muitten huumoria, herkkänahkasia ovat vielä,
... mielestä ole hyvä jos heillä on suhde, oli se sitten mitä hyvänsä. Itse olen tosi tuore chattaaja ja en ole onnekseni onnistunut luomaan "suhteita" mihinkään suuntaan. Aloitukseni kohdistuikin juuri siihen, kuinka huumori on kadoksissa sellaisilta, joihin jonkun "muun" ns piikki kohdistuu :)
Muutama poikkeus keskustelupalstoilta on tullut vastaan, joiden kanssa pidetään yhteyttä ihan asialinjalla ja niistä olen kiitollinen.
Aurinkoista kevättä myös Sinulle
jollaki vähän välähtäny http://vittunaama.webs.com/