Kysymys palvelupisteestä

Tämä on nyt sitten osoitettu soneran asiantuntijalle. Ehkäpä luitkin jo aiheesta mutta nyt kysyisin että mikä oikeasti on siihen syynä miksi laajakaistasopimusta ei voinu katkaista palvelupisteessä. Hämeenlinnan palvelupisteessä sain selityksesi että vain puhelimitse koska asiakasta informoidaan paremmin ja kerätäään tietoa miksi asiakas haluaa katkaista liittymän. Mitä tuossa on semmoista mitä ei mukamas voi tehdä palvelupisteessä.
91513
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

JOs kerran Soneran kaapelikortin saa irtianottua lopullisesti Soneran palvelupisteessä (vuoden kituutetun määräajan jälkeen ja senkin aikana lähes toimimattomuuden aikana, vaikka asennus oli oikein tehty), niin miksei sitten saa irtisanottua tuota laajakaistaa siinä vaiheessa, jos ihminen, siis älyllinen ja omien tarpeidensa tai terpeettomuuksiensa mukaan toimiva ihminen toimii, niin on se vähän hävytöntä. Kysymys herääkin, pitäisikö Soneran yhtenäistää käytäntöjään, niin, että kaikki asiat onnistuisivat niin palvelupisteissa, kuin asiakaspalvelusssäkin?

Äänestä

kirjoittavilla eivät taida valtuudet riittää muuhun kuin asiakaspalvelun numeron kirjoittamiseen. Muita vastauksia kun ei näytä tulevan. Sinänsä kyllä olisi hyvä, jos soneralaisetkin lukisivat palstaa. Näin tieto välittyisi myös Soneran osastojen välillä. Siellä kun näyttää olevan sellainen tilanne, että toinen osasto ei tiedä, mitä toinen tekee.

Äänestä
  • Aloittaja

    Eipä tuota vastausta näy tulevan. Lähetin jo kuluttaja-asiamiehelle tietoa asiasta.

    Äänestä

Laajakaistaliittymän irtisanominen on mahdollista tehdä vain asiakaspalvelumme kautta, esimerkiksi puhelimitse tai kirjallisesti, koska asiakaspalvelumme voi tallentaa irtisanomisen suoraan asiakasrekisteriimme.

Suosittelemme irtisanomista puhelimitse, koska näin irtisanominen saadaan parhaiten sovittua halutulle päivälle. Yrityksen omistuksessa olevissa liittymissä irtisanominen on kuitenkin tehtävä aina kirjallisesti.

t: Sami Soneran asiakaspalvelusta

Äänestä
  • Aloittaja

    Palvelupisteistähän tuo on teknisesti mahdollista siinä kuin muidenkin asioiden hoito.

    Äänestä

  • UPDATE_5195186 kirjoitti:

    Palvelupisteistähän tuo on teknisesti mahdollista siinä kuin muidenkin asioiden hoito.

    saa sonera nauhoitettua vihaisen asiakkaansa puhelun ja kuulla syyn miksi irtisanominen tehdään.
    Mihin sitten nauhoituksia käytetäänkään ?

    Äänestä

  • Niin totta kai suosittelette irtisanomista puhelimitse, että saisitte vielä kiskottua asiakkaalta ne viimeisetkin eurot, soittaminen asiakaspalveluunnehan on maksullista. Että jepjep.

    Äänestä

  • en soita! kirjoitti:

    Niin totta kai suosittelette irtisanomista puhelimitse, että saisitte vielä kiskottua asiakkaalta ne viimeisetkin eurot, soittaminen asiakaspalveluunnehan on maksullista. Että jepjep.

    liittymästä jolloin joka penni menee sinne. pvm/mpm hinnoittelumallissahan maksun saa vain soittavan puhelun operaattori.

    Äänestä

  • Hep!

    Kyllä sen laajakaistan saa palvelupisteessä irtisanottua, mutta se tietysti riippuu myyjän viitseliäisyydestä. Itse olen useamman vuoden toiminut kenttämyynnissä, ja aina on halutut asiat onnistuneet.

    Syynä uuteen ohjeistukseen, ettei laajakaistoja muka saada irtisanoa palvelupisteissä on yksinkertaisesti seuraava (ja tämä on totuus, väititte te nyt sitten mitä tahansa, itse olin paikalla kun päätöstä tehtiin):

    Myyjät eivät saa myydä mokkulaa eli liikkuvaa laajakaistaa korvaavaksi. Se oli ennen helppo tehdä siten, että myyjä vain soitti ja ilmoitti Soneralle että katkaistaan asiakkaalta laajakaista. Syitä udellaan juuri tämän takia, koska Sonera menettää selvää rahaa jokaisessa suljetussa normilaajakaistassa, verrattuna mokkulan avaamiseen. Myyjälle voidaan sitten pitää nootta, tai pahimmassa tapauksessa monen keissin jälkeen irtisanoa. Minusta tuo syy on typerä, mutta minkäs teet.

    Se on kuitenkin se tosiasiallinen syy siihen; Myyjien kontrollointi ja bisnes. Itse kuitenkin olen saanut jok'ikisen laajakaistan järkiperustein irtisanottua. Mokkulaan vaihto on myös okei, koska lakikin en sallii. Myyjä ei tätä kuitenkaan itse saa suoranaisesti ehdottaa tai suositella, ja siksi ne siellä aspassa kyselevät niitänäitä.

    Asiakkaana siis vain perää oikeuksiasi, ja lähes pakota myyjä irtisanomaan laajakaista. Jos ei onnistu (sen pitää onnistua jokaisessa myyntipisteessä), vaihtakaa myyntipistettä. Aina vähän myyjästä kiinni miten orjallisesti tämä noudatta täysin tarpeetonta ohjeistusta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_5195186 kirjoitti:

Tämä on nyt sitten osoitettu soneran asiantuntijalle. Ehkäpä luitkin jo aiheesta mutta nyt kysyisin että mikä oikeasti on siihen syynä miksi laajakaistasopimusta ei voinu katkaista palvelupisteessä. Hämeenlinnan palvelupisteessä sain selityksesi että vain puhelimitse koska asiakasta informoidaan paremmin ja kerätäään tietoa miksi asiakas haluaa katkaista liittymän. Mitä tuossa on semmoista mitä ei mukamas voi tehdä palvelupisteessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu