pellit

takan polton jälkeen , vaikka pesä aivan musta , niin pellin kun pistää kiinni ,tulee savunomaista hajua sisälle???
5336
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

iv vetää muuten nokea huoneistoon.

Äänestä
  • Kun lämmittäjiä on nykyisin monenlaisia, kysyn, että onhan sinulla takkaluukkujen "sieraimet" kiinni? On noilla sieraimilla joku oikea nimikin, mutta ne ovat ne joilla säädetään vetoa (uusissa yksiovisissa luukuissa säädettävinä niitä ei näy olevankaan). Toinen syy voi olla, että jos takassa polttaa pelkästään jätteitä (pahvuia, maitopurkkeja yms.), niin pian se haisee kuin vanha nuotion pohja. Hyvillä puilla ei pitäisi haista.

    Äänestä

Puut ei pala takassa yhtä hyvin loppuun kuin leivinuunissa. Ainakin näin minulla. Ja takasta tulee minullakin hajuja enemmän kuin leivinuunista vaikka suljen uunin pellit isommalla hiilloksella kuin takan. Ja oikeastaan suljen takan pellit vasta mustalla pesällä. Kait se on se korvausilmaputki joka tulee sinne takan alaosaan, pukka ilmaa koko ajan ja takasta tulee hajut huoneeseen herkästi.

Äänestä
  • Hiilos pitää polttaa loppuun, ennen peltien sulkemista, muuten tulee häkää, joka ei haise eikä maistu millekään, mutta huonolla onnella saattaa tappaa taloväen.

    Äänestä

Tee peltiin noin 16 - 18 mm reikä pellin keskilinjan ja reunan väliin. Niin pieni veto poistaa hajut ja mahdolliset häkäkaasut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiinni kirjoitti:

takan polton jälkeen , vaikka pesä aivan musta , niin pellin kun pistää kiinni ,tulee savunomaista hajua sisälle???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu