Asia ei välttämättä liity Nokiaan, mutta laitoin tänne, kun täällä näyttää olevan toimintaa.
DNA:n viestiä lähettäessä viestin aloitus -K- palauttaa kuittauksen sen perillemenosta.
Nyt tarvitsisin pikaisesti vastaavan Soneran liittymään ja tuo koodi on päässyt unohtumaan.
Muistaisko joku?
DNA:n viestiä lähettäessä viestin aloitus -K- palauttaa kuittauksen sen perillemenosta.
Nyt tarvitsisin pikaisesti vastaavan Soneran liittymään ja tuo koodi on päässyt unohtumaan.
Muistaisko joku?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Laitapa viestiasetuksista välitystiedot päälle, niin ei tarvitse kirjoitella mitään kuittauksia. Välitystiedot on olleet joka kännykässä varmaan kohta kymmenen vuotta.
kuittausasiaa.
Välitystiedon palvelun käyttäminen kertoo pelkästään onko viesti siirtynyt operaattorilta puhelimen viestijonoon. Se ei kerro mitään viestin välittymisestä laitteeseen.
Välitystieto näyttää onnistumista vaikka puhelin olisi suljettu tai poissa kentästä.
Vastaanoton kuittausviesti kertoo tarkalleen, koska viesti on saavuttanut puhelimen. Ne ovat siis aivan eri asioita.
Esim. lähetän yöllä klo 1 viestin puhelimeen, joka on suljettu yöksi. Välitystieto näyttää onnistumista vaikka puhelin on kiinni.
Vastaanottaja avaa puhelimen klo 7. Vastaanoton kuittaus kertoo klo 7 vastaanottajan toimenpiteistä riippumatta lähettäjälle, että puhelin on avattu ja viesti on saavuttanut puhelimen.
Tuommosen pienen oppitunnin joutui pitämään.;)
On kuule kokemusta. Olen lähettänyt viestejä ja jos vaikkapa vastaanottajalla on ollut puhelin kiinni, niin minulla näkyy välitystiedoissa, että "odottaa". Sitten seuraavana aamuna piippaa, että "toimitettu". Ja kellonaika näkyy silloin, kun "toimitettu" -viesti saapuu.
Vuosia, vuosia sitten kokeilin tuota välityspalvelinta ja silloin se toimi kuvaamallani tavalla, siis huonosti. En muista silloista operaattoria.
Nyt Soneralla toimi oikealla tavalla.
DNA:ssa, jota käytän enemmän, pidän parin näpyn takaisessa valmiissa viestipohjassa kuittauskoodin, tervehdyksen ja nimeni. Tätä käyttäisin ilman koodiakin; ja ilman pitkiä tökkimisiä.
Kiitti vinkistä.;)
Täällä on saman tyyppinen mutta silti toisenlainen ongelma. Miten iphonen asetuksista poistetaan, ettei lähettäjä saa minkäänlaista "kuittausta" siitä, että vastaanottaja on nähnyt tekstarin, jos ei halua, että vastaus on luettu saman tien?? Saako toiminnon poistettua? On tosi ärsyttävää.
Ei sitä voi muuten estää kuin pitämällä puhelin kiinni. Toimituskuittaus menee lähettäjän puhelimeen heti, kun vastaanottajan puhelin on sen vastaanottanut. Se, onko viesti todella luettu on toinen juttu.