BMW 520d 2008

BMW:n auto.ilmastointi/lämppäri sekoilee. Pidemmillä matkoilla alkaa itsekseen puhaltamaan täysillä, nopeasti ikkunat huuruun, ei tottele edes manuaali säätöjä. Vikamuistissa jotain "jälkiä" häiriöistä ei mitään rikki merkkihuollon mukaan!!?? Onko vastaavia häiriöitä muilla? Autossa tehdasvarustaana kaukosäätö "webasto". Kesällä oli myös vaikeuksia saada auto pysymään viileänä.
194206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Vaadi vaan sitä huoltoa korjaamaan takuuseen toi hommeli... selvä vika.

Äänestä

Ilman muuta vaadit että saat sen kuntoon! Jätät auton sinne, vaadit siksi aikaa sijaisauton ja haet pois vasta kun kunnossa.

Äänestä
  • Odota viikko ?

    Äänestä

Oireet viittaa klassiseen puhaltimen etuvastuksen vikaan.
Eli vie se autosi takaisin ja kysy tietääkö ne semmoisesta mitään.

Äänestä

Silloin automatiikka mielestäni pitää liian lämpimänä. Kesällä, kun on reilusti lämmin toimii kuten pitää. Talvella myös ok.
Minulla ei webastoa.

-E61 2008-

Äänestä

Samaa shittiä ovat kaikkien merkkien automaattiset ilmastoinnit. Järkimies ostaa autonsa manuaali-ilmastoinnilla, jos voi valita. Nuo automatiikat ovat arkoja, niissä on tuhat eri anturia ja niissäkin on vikoja, samoin ns. askelmoottoreissa.

Äänestä
  • on automaatti-ilmastointi toiminut ihan hyvin,edellisestä(530d)meni ulkoilman lämpötila-anturi,sekoitti autom.ilm. mut ei muistaakseni ollut hirveen kallis

    Äänestä

  • Samaa mielta. Mulla on tökkinyt kaikkien merkkien automaatti-ilmastoinnit. WV Golf, Volvo V50, Audi A4, Honda Accord.

    Äänestä

Onko sulla millainen ilmastointi; perusautomaatti vai laajennettu?

Mulla on laajennettu toiminut kuten pitääkin (e61 -08)

Äänestä
  • Busines malliin kuuluva, olisikohan se laajennettu.
    Merkkihuolto otti kyllä asiakseen laittaa kuntoon, osia tilattu, ensi viikolla vaihdetaan.

    Äänestä

Vie Espoon Laakkosen BMW huoltoon ei toimi sitten ollenkaan autosi.

Osaavat rikkoa sähköjärjestelmät 100% varmasti.
Kokemusta on kahdesta uudesta BMW:stä.

Äänestä

Sanon että: Tyyppivika, Taas !

BMW autot on tehty monimutkaiseksi ja osat alkavat hajoamaan 100 tkm - 200 tkm välillä.
Sitten näitä viallisia osia ei saada suomessa laitettua kuntoon.

Vaihda autosi uuteen tai kestävään autoon.

Äänestä

Ei mitään ongelmia. Hyvin pelittää, ainakin vielä. keskikulutus 6,1 l

Äänestä

Olisiko taas ilmastoinnin resistori hajonnut?

Äänestä

Eli E60 520D -08 laajennettu ilmastointi innostui puhaltelemaan keväällä omiaan. Pakkasta n -5 ja lumipyryä tuuletin seilas 0 ja täyden väliä 700km koko matkan. Päivittivät softan ja ainakin vielä on toiminut suht. järkevästi. Puhallusääni vaan on tosi kova verrattuna E39:n puhaltimeen. Lisäksi tuo E60 tuntuu pakkasilla olevan varsinainen IGLU vain etulasi ja takalasi pysyvät auki ja etulasikin vain osittain. Muutenkin tuntuu lämppäri tehottomammalta kuin vanhassa E39 520D:ssäni...

Äänestä
  • Just näin muuten mutta lämpöä kyllä riittää. Johtuukohan lämmön riittävyys polttoainelämmittimestä mikä tuli tehdasvarusteena tiedä häntä??

    Äänestä

  • seuraavaksi kirjoitti:

    Just näin muuten mutta lämpöä kyllä riittää. Johtuukohan lämmön riittävyys polttoainelämmittimestä mikä tuli tehdasvarusteena tiedä häntä??

    Itelläkin vanhassa webasto, joten siinähän se apu lienee. Eikö sullakaan pysy sivuikunat auki, vaikka on lisälämmitin???
    Kuinkahan muilla, onko samaa ongelmaa ikkunoiden kanssa pakkasilla?

    Äänestä

Autosi ilmastoinnin vastus eli regulaattori on rikki.

Edellisessä '05 525iA:ssani se vaihdettiin (sekä flektin moottori) kahdesti ja kerran '01 E39:ssani.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


seuraavaksi manuaali säädöt kirjoitti:

BMW:n auto.ilmastointi/lämppäri sekoilee. Pidemmillä matkoilla alkaa itsekseen puhaltamaan täysillä, nopeasti ikkunat huuruun, ei tottele edes manuaali säätöjä. Vikamuistissa jotain "jälkiä" häiriöistä ei mitään rikki merkkihuollon mukaan!!?? Onko vastaavia häiriöitä muilla? Autossa tehdasvarustaana kaukosäätö "webasto". Kesällä oli myös vaikeuksia saada auto pysymään viileänä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu