...nousee kun sahaatte maston poikki ja ajatte moottorilla, kuten normaalit ihmiset.
Purjehtijoiden
arvostus...
181630
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
ja ajakaa te normaalit
Moottorillahan noi on enimmäkseen ajellukkin, mutta vielä kun sahaisivat sen tolpan helvettiin niin olisi kaikkien helpompi tulkita väistämis sääntöjä...
moottoriveneet tuli jo ajettua eikä ollut ongelmia väistellä niilläkään
Minä en enää halua jatkaa näin huonosti arvostettua purjehdusharrastusta. Myy minulle oma veneesi. Siirryn moottorivenepalstalle kirjoittelemaan. Saan tehdä siellä kirjoitusvirheitäkin vaikka ihan tahallaan. Ettekös te ole hieman vähemmän koulutettujakin?
me moottorivene palstalla olevat ei juuri osata kirjoittaa ja koulujakaan ei ole käyty. se ei silti menoa haittaa koska elelemmä perintö miljoonilla. siinä ei pari kirjoitusvirhettä tunnu kun pyyhkii perseensä satasilla.
niin tyhmältä!
Aika kornia yleistämistä... Mutta toisaalta, suurin osa purjehtijoista ei osaa edes alkeellisia käytöstapoja.. harmi kun vaan 99% niistä pilaa koko porukan maineen..
Hauskaa kesää odotellen!
persettä satasella? Eikös tuo ole vähän karkeaa? Me purjehtijat pyyhimme persettä tonnilla. Se on nään vähän hienompaa. Vaikka kait tosi moottoriveneilijä pystyy pyyhkimään 80:llä ja vielä karkeammallakin...
ajaa purjeilla vai koneella,moottoriveneilijä joutuu tehdä matkaa epämukavasti mölyn keskellä,kaikkien moottoriv. pinna ei kestä sitä kuten tällä palstalla näyttää olevan. Suurin osa moottoriveneilijöistä on kyllä kokemukseni mukaan fiksuja.Purjehtiminen on egolooginen teko jos masto sahataan joudutaan saastuttamaan moottorilla.Näin se vaan menee T: Ven
Minua kun ei moottoriveneilijöiden arvostus paina pätkän vertaa.
Tässä kai se ero on, mottoriveneilijät hakevat arvostusta, purjeveneilijöillä on itsetunto kunnossa, ja veneilevät juuri niinkuin haluavat, eivät arvostuksen takia, vaan nautinnon.
Itsetunnonkohotuskurssille vaan.
eli "veneilevät juuri niinkuin haluavat" = ihan miten sattuu, tyhmyyksissään...
Ei edes tajua kahden noin erilaisen lauseen eroa.
Saitkohan äsken arvostusta?
Kyllä se vaan vaikuttaa siltä, että jos on lusikalla annettu, ei voi kauhalla vaatia.. bättrefolk on aina bättrefolk, omasta mielestään.
Kivaa kesän odotusta!
Kyllä tälle palstalle on ihan kauhakaupalla annettu idioottien paskajuttuja.
Onko sama kaaos moottoriveneilypalstalla eli onko siellä idioottipurjehtijoita morkkaamassa moottoriveneilijöitä ja hukuttamassa asiallisen keskustelun guanoon?
kuulut sitten itse mielestäsi johonkin huonompaan porukkaan näköjään kun noin ahdistaa ja kakka pursuaa
Yritin löytää moottorivenepalstalta tämmöisiä vastaavia huhaajuttuja, jotka joku purjehtija olisi siellä aloittanut. En löytänyt. Täällä taas on runsaasti näitä moottorimiesten provoja. Kertooko tämä purjehtijoiden vähäisestä lukumäärästä motoristeihin verrattuna vai jotakin erilaisesta tavasta käyttäytyä?
Voisko ajatella, että pitäisitte nämä jutut tuolla omalla foorumilla. Muuten olette erittäin tervetulleita keskustelemaan asiallisesti purjehdusfoorumeille. Meillähän on yhteinen harrastus, veneily.
Aina välillä siellä on jotain "miksi pöristelette" -aloituksia. Jonkinlainen rintamalinja on olemassakin, joten keskustelun syntyminen luontevaa sitä vasten.
Mutta hirveän paljon on viime aikoina ollut näitä puberteettiseksuaalisviritteisiä avauksia "runkkaatteko vasemmalla vai oikealla kädellä". Niiden toivoisin katoavan. Jyrkästikin erilaiset mielipiteet ovat ihan eri asia kuin nuo täydelliset ajatuksettomuudet.
Eli taitää nämä hämmentäjät olla ihan muita kuin veneilijöitä.
Tuo, että voidaan olla vahvasti erimieltäkin, mutta pysytään asialinjalla keskustelussa on hyvä näkökulma. Tota vastakkainasettelua voi sitten kyllä halutessaan luoda loputtomiin vai mitäs sanotte bulbikölipellet;)
Näin talvella on kuitenkin mukava näppisveneillä kevättä odotellessa ja kyllähän täällä ihan hyviä neuvojakin saa osaavilta kanssaveneilijöiltä.