Kun tuo Turku_Tukholma reitti on niin aikaisin rannassa, olisi kiva päästä hotelliin aamulla.
Kaupat aukeaa vasta 10.00 ja sunnuntaina vasta 12.
Mutta tyhmä kysymys (anteeksi:) Miksi hotellit ei tarjoa enemmän suoraan laivasta-hotelliin paketteja?
Pvähuoneen hinta on lähes sama kun yöpyminen ja sen saisi vasta klo 12.
Eli, pitäääkö hotelihuone maksaa kahdesta pvästä tyyliin: varaa 'turhaan' edellisen yön ja sitten sen pvän siihen päälle?
Näin huone olisi valmiina aamupala kun tulee ja sen saisi pitää klo 18 asti?
Hintaa vaan tulee näin jo jotain 200e/huone.
Kaupat aukeaa vasta 10.00 ja sunnuntaina vasta 12.
Mutta tyhmä kysymys (anteeksi:) Miksi hotellit ei tarjoa enemmän suoraan laivasta-hotelliin paketteja?
Pvähuoneen hinta on lähes sama kun yöpyminen ja sen saisi vasta klo 12.
Eli, pitäääkö hotelihuone maksaa kahdesta pvästä tyyliin: varaa 'turhaan' edellisen yön ja sitten sen pvän siihen päälle?
Näin huone olisi valmiina aamupala kun tulee ja sen saisi pitää klo 18 asti?
Hintaa vaan tulee näin jo jotain 200e/huone.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Noi laiva-hotellipaketit on just tosta syystä hanurista. Kerran tultiin viikkarilla hesasta tukholmaan, laiva oli n. 10 maissa satamassa, mutta hotellihuoneen sai vasta klo 15. Ihan p:stä sanon minä. Muutenkin toi ei toimi, varsinkin turun laivojen aikataulut on ihan hanurista.
Noinhan se homma toimii ihan kaikkialla ja kaikissa hotelleissa, että huoneeseen pääsee vasta iltapäivällä (jos siis normivaraus on kyseessä)! Toki tästä voidaan joustaa tapauskohtaisesti, ja joustetaankin; kerran esim. kun matkustin Tukholmaan tulin jo laivalla aivan älyttömän sairaaksi (en viinasta vaan sain jonkun ruokamyrkytyksen) ja aamulla kun mentiin hotellille oli kalmankalpea ja hurjassa kuumeessa. Saimme huoneen heti vaikka kello ei ollut edes puoltapäivää.
Normaalissa kunnossa oleville ihmisille tuo ei liene mikään ongelma tuo odotusaika? Kun laiva tulee klo 10, niin suoraan sinne hotellille ja kamat säilytykseen. Jokaisella hotellilla joka on edes vähän paremman tasoinen on lukollinen huone missä mahdollisuus säilyttää tavaroita. Sitten vaan kaupungille oleilemaan ja ostelemaan, ja takaisin hotellille klo 15.
Olen matkustanut esim. junalla Lontooseen parikymmentä kertaa niin että juna on ollut jo aamuyhdeksältä perillä ja hotellihuoneen saa tietysti vasta klo 14. Ei mitään ongelmaa keksiä tekemistä! Tuskin Tukholmakaan nyt NIIN tylsä paikka on?
Jos sinulle on se päivähuone siellä hotellissa odottamassa jo kello 9 aikaan aamulla, niin mihin ajattelit että ne edelliset asiakkaat ovat lähteneet klo 7 aikaan aamulla, että huone on saatu sinulle siivottua?
Sellaisia asiakkaita on vaikea löytää jotka noin aikaisin poistuvat, joten hotellin pitäisi pitää huone tyhjänä jo edellisestä illasta. Se taas on heille tuhlausta.
"pitäääkö hotelihuone maksaa kahdesta pvästä tyyliin: varaa 'turhaan' edellisen yön ja sitten sen pvän siihen päälle?
Näin huone olisi valmiina aamupala kun tulee ja sen saisi pitää klo 18 asti?"
No jos sen huoneen tosiaan aamulla haluaa, niin noin se on pakko tehdä.
Hotelli on liikeyritys eikä hyväntekeväisyyslaitos!
Totta, että varmasti menisi tuollaiset hotellipaketit kaupaksi, joihin huone olisi linkitettynä.
Ei kyse ole niinkään siitä, etteikö esim Tukholmassa olisi tekemistä. Joskus vaan voi vaikka sataa kaatamalla, olla pakkasta tms ja olisi kiva leputtaa vähän jalkojaan vaikka heti aamulla.
Pyhäaamuina kaikki paikat kun tuppaa olemaan kiinni johonkin 12 asti.
Totta kait hotelli ja laivat tekee bisnestä, en sitä yhtään epäile :D
Ja hotellihuoneet pitää ehtiä siivoamaan jne jne.
Isoissa hotelleissa on kuitenkin paljon esim liikematkailijoita, jotka todellakin häipyvät jo ennen aamupalaakin monet jatkolennoille tms.
En kuitenkaan epäilisi hetkeäkään, etteikö sellaisellekkin hotellille olisi kysyntää, joka tarjoaisi pelkästään pvähuoneita tyyliin 6-20.
Osa hotelleista ei tosin myy ollenkaan niitä huoneita pväksi, koska voi tulla myös ikävää leimaa pvä"kahvi"hotelliksi :D
"Isoissa hotelleissa on kuitenkin paljon esim liikematkailijoita, jotka todellakin häipyvät jo ennen aamupalaakin monet jatkolennoille tms."
Aivan varmasti. Mutta hotelli ei voi alkaa keneltäkään kyselemään, että "koskas herra liikematkailija aikoo poistua hotellista, kun päivävaraajamme tarttis sen teidän huoneen?". Eli hotelli ei etukäteen voi tietää, kuinka moni koko yön huonetta käyttänyt lähtee aamutuimaan ja kuinka moni pitää huoneen viime tippaan. Ja silloin se ei voi luvata huonetta sellaiselle, joka varaa huoneen jo aamupäivästä, jos niitä ei vaikka vapautuisikaan.
"etteikö sellaisellekkin hotellille olisi kysyntää, joka tarjoaisi pelkästään pvähuoneita tyyliin 6-20"
Olen ollut matkailualalla töissä. Olen törmännyt vaikka millaisiin "tälle olisi varmasti kysyntää" oletuksiin. Itse veikkaan, että jos sille tosiaan olisi niin paljon kysyntää, joku olisi siitä jo bisneksen kehittänyt. Mutta niitä iltavuorossa tarvittavia siivoojia voisi olla kalliimpi palkata, joten se kostautuisi kannattavuudessa...
Joku kuitenkin neuvoi viemään tavarat etukäteen hotellin säilytykseen. Niin me teimme kerran, ja saimme huoneenkin samantien. Emme edes osanneet kysyä, mutta kun oli jo vapaa ja siivottuna. Sitä kannattaa siis kysyä - ja varautua siihen, ettei silti kaikkialla ja aina onnistu.
sinä oikein perille päästyäsi siellä hotellihuoneessa teet? Miksi menet Tukholmaan, jos ei kiinnosta mennä kaupungille?
Kyllä sinne hotelliin ehtii myöhemminkin, kunnon turisti tarvitsee sitä vain yöpymiseen ja peseytymiseen. Matkatavarat siellä hotellissa saat päivän ajaksi säilöön, kun menet hotelliin ja pyydät säilyttämään niitä siihen asti, kunnes voivat antaa sinulle huoneen.
Jotta matka esim johonkin suurkaupunkiin on mukava ja lento tai laiva tulee kovin aikaisin perille.
Luulen, että tuo on paljon myös ikäpolvijuttu. Kyllä mekin miehen kanssa nuorina jaksettiin vaikka koko pvä kaupungilla tai välillä jopa ilman majapaikkaa heilua ja seikkailla.
Nyt kun alkaa olla pian jo 65v mittarissa, arvostaa enemmän laatua ja mukavuuttaa. Ei se lopulta paljon maksa enempää, jos yhden pvän lisää maksaa hotellista.
Saa sitten itse päättää aikataulustaan ja miten kulkee ja menee.
Matkalle on turha edes tässä iässä lähteä, jos ei ole mihinkään varaa.
Nuoremmille ja opiskelijoille on edullista retkeilymajaa ja yhteismajoitustakin, näissä meidänkin nuoret aikoinaan yöpyivät.
Nyt kun on heilläkin omia lapsia, on toki kivampaa, että on oma huone perhekunnalla, eikä ihan pieniä lapsia kannata edes joka reissulle mukaan ottaa.
Toisetkin ihmiset pitää huomioida.
Vaihtoehto: matkusta Helsinkiin ja tee matka. Ei tarvita hotellin päivähuonetta.