hohoi matkailualalaiset! :)

ensi vuonna valmistun sosionomiksi (saa kysellä;), mutta kaavailen jo seuraavaa opinahjoa (ei tuo työllisyyspolitiikka oikeen valoisena näyttäydy;)... suunnaton halu ois tutustua restonomin ja nimenomaan matkailun alaan. kysymyksiä vain risteilee päässä miljoonittain, joten käännynpä toiverikkaana puoleenne ihmiset!

* millainen paikka on ramk restonomille?
* mimmoset pääsykokeet noin pääpiirteittäin? mihin olisi syytä varautua? onko pääsykoekirjoja?
* millaiset työmuodot painottuvat ja kuinka paljon? (tentit, itsenäiset tehtävät, ryhmätyöt, etätehtävät, vieraskielisyys...)
* harjoittelumahdollisuudet?
* kuinka paljon ja millaista tietotekniikkaa ja MATIKKAA? (pärjääkö esimerkiksi palikkamatikalla? pelottaa ihan tämän takia hakea opiskelupaikkaa, mutta voiko pitää itsensä toteuttamisen ja unelmien esteenä? ;)

nämä nyt ainakin näin aluksi ja päällimmäiseksi... piellään(hän) yhteyksiä ja tapahtumarikasta joulun (ja loman!!!) odottelua jokaiselle täältä räntäisestä meri-lapista!!!
81206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

aivan!! kui paljo matikkaa ja tietotekniikkaa?????

mulla just takana matkailun perustutkinto, kiinnostas kyl amk-pohja! ja joko rovaniemellä tai ikaalisissa!
eli kertokaa pliis näistä kouluista. luulen kuitenki et kallistun ikaalisiin, siel tuntuu olevan kansainvälistymismahollisuudet paremmin hanskassa =)

Äänestä

Olen pian valmis restonomi ja juuri matkailu koulutusohjelmanani. Takanani on 3,5 vuoden opiskelu AMK:ssa, joten asiat on vielä tuoreessa muistissa. Tässäpä vastauksia esittämiisi pulmiin:

- Pääsykokeet muodostuivat kolmesta eri osiosta (ryhmäkeskustelu, yksilöhaastattelu ja kirjallisen referaatin laatiminen). Ryhmäkeskustelussa huomiota kiinnitetään sosiaalisiin taitoihin ja kykyihin toimia ryhmässä. Yksilöhaastattelu kartoittaa motivaatiota alalle ja opiskeluun yleensä. Kannattaa miettiä hieman etukäteen mahdollisia suuntautumisvaihtoehtoja yms. Referaatti testaa varmaankin enemmän noita äidinkielentaitoja.

- Opiskelussa työmuotoina on lähinnä luennot tentit. Melkein joka kurssi sisältää jonkin etätyön, pienemmän tai isomman.

- Minun opiskeluuni kuului kaksi 10 ov:n harjoittelua, ensimmäinen matkailualaan tutustuva ja toinen ns. esimiesharjoittelu. Lisäksi muutamiin kursseihin saattaa kuulun viikon/parin mittaisia harjoitteluita esim. hotellien vastaanotoissa tai matkatoimistoissa.

- ATK-taitoja tarvitaan jonkin verran, koska kaikki työt tehdään koneella ja osa kurssimateriaalista on verkossa. Mutta tarvittavat taidot kyllä oppii jokainen, ei sitä niin paljon vaadita! Varsinaista matikkaa ei minun opiskeluissani ollut, sisäistä laskentatoimea ja kirjanpitoa kylläkin, koska AMK-opintoihin kuuluu tietty määrä pakollisa liikkeenjohdollisia kursseja.

Suuntautumisvaihtoehtoja on riippuen tietenkin koulusta esim. hotellin johtaminen, matkatoimistopalvelut, kokous- ja kogressitoiminta, maaseutumatkailu, ohjelmapalvelut... Kiinnostavia ja haasteellisia kaikki!

Kaiken kaikkiaan olen suht tyytyväinen suorittamaani tutkintoon, täysin odotukseni eivät kuitenkaan täyttyneet! Työllisyystilanne ei omalla asuinseudullani ole kovinkaan kummoinen (töitä olisi Etelä-Suomessa tai Lapissa), mutta sinne minua ei saa... Kieliä ei tarvitse mahdottomia määriä hallita, riittää kun opiskelee ruotsin ja englannin lisäksi yhtä vierasta kieltä. Toki useammasta on takuulla hyötyä!! Osa tenttikirjoista on englanninkielisiä, joten sen hallitseminen on melkein välttämätöntä. Mutta heikommallakin englannilla pärjää, tässä elävä esimerkki!

Toivon tsemppiä pääsykokeisiin jos päätät kouluttaa itsestäsi kansainvälisen, koko ajan kasvavan elinkeinon ammattilaisen!!!

Äänestä

Heips!

Minä opiskelen restonomiksi täällä etelässä, Heliassa. Vuosi on kohta takana ja paaaljon enemmän edessä...:)

Aika samanlaisia kokemuksia ollut mulla kun edellisellä vastaajallakin. Pääsykoe oli muuten samanlainen, mutta meillä ei ollut ryhmäkeskustelua. Pääsykoekirjoja oli 2, molemmat aika lyhyitä.

Matikka oli munkin suuri huolenaiheeni ennen koulua. Kyllä siitä selviää! Mä oon aina ollut ihan kahvilla matikassa, mutta läpi se on menny. Talousmatikkaa, tilatoo ja budjetointia. Ei ne oo kauheen pahoja.

ATK:n oppii tosi nopeesti kun sitä tarvii niin paljon. Meillä oli koulun alussa tosi hyvä peruskurssi, missä opeteltiin kaikki jutut mitä opiskellessa tarvii. Ei se kenellekään oo mikään ongelma enää.

Työskentelymudoista meillä painotetaan etätehtäviä aika paljon. Paljon raportteja kirjotettavana. Tenttiviikkoo ennen tuntuu liialta, muuten ehtii kyllä. Suuri osa etätehtävistä tehdään rymässä.

Heliassa voi erikoistua joko majotus ja ravitsemus, matkan järjestämisen ja jakelun tai Suomen matkailun puolelle.

Kysy ihmeessä jos vielä on jotain, autan jos osaan!:)
Hyvää joulunodotusta!

Äänestä

Restonomi, tuo häpeänpilkku AMK-tutkintojen joukossa. Itse hain opiskelemaan ko. alalle ja hyvin pian minulle valkeni mistä restonomeissa on oikein kysymys.

Restonomit joutuvat työskentelemään erittäin epäinhimillisillä työajoilla: kun muut ovat lomalla, restonomi on tottakai töissä. Iltaisin, vk.loppuisin ja yleisimpinä pyhinä. Restonomi on taas vapaalla kun muut ovat töissä. Perheellisille tai sellaista haluaville eivät hotelli- ja ravitsemispuolen ohjaavat opettajat alaa suositelleet kyseisen asian johdosta.

Palkka on suuri kompastuskivi. Opiskelemaan lähtiessäni tienasin kouluttamattomana toisella alalla enemmän kuin minulle luvattiin koulusta valmistuneena omalla alallani. Keskipalkkaa ei edes haluttu koskaan kertoa, sanottiin vain jotain summittaista. 1100-1300e/kk tai sitten ylistettiin tyyliin "mutta sinusta voi tulla Hotelli Kämpin johtaja ja tienaat miljooooonia". heh... alkoi vähän naurattaa koko touhu.

Työpaikkoja on alalla hyvin vähän. Matkailu, majoitus ja ravintola-ala on kaikkein huonoimmin menestyvä ala tämän päivän Suomessa. Muut alat ovat nousussa, mutta tämä ala sitävastoin laskussa. Voitte tarkistaa tilastokeskukselta. Matka- ja hotellivaraukset siirtyvät koko ajan enemmän Internettiin ja työvoimaa tarvitaan entistä vähemmän. Ravintolakulttuuri on muuttumassa McRuoaksi, eli pikaruokasuuntaus on tulevaisuuden trendi. Mutta haluatko sinä valmiina restonomina McDonaldsin tiskin taakse? Ravintolat ovat myös erittäin suhdanneherkkiä ja taloustaantuma tuntuu ensimmäisenä siellä irtisanomisina ja vähennettyinä työtunteina. Ravintoloita menee konkurssiin tälläkin hetkellä pelottavaan tahtiin.

Koulutus on yksinkertaisesti huonoa. Sinulle ei opeteta mitään konkreettista opiskellessasi restonomiksi. Laitetaan vähän ruokaa, muttei sinusta silti kokkia kouluteta. Lasketaan vähän kirjanpitoa, mutta vain niin vähän ettet oikeasti sitä tule osaamaan. Harjoitellaan vähän tietokoneen käyttöä, mutta vain niin vähän ettet osaa kuin Windowsin perusteet ja sähköpostin. Jokainen opettaja opetti "omia juttujaan" eikä eri aineille osannut löytää yhteistä päämäärää.

Itse luin restonomiksi vuoden, missä on tasan yksi vuosi liikaa. Suututtaa kun asioista ei voitu tiedottaa etukäteen, puhuttiin vain trendikkäästä matkailualasta ihan kuin jossain aurinkomatkojen oppaassa. Ala voi tottakai sopia jollekin, mutta suosittelen että otat alasta OIKEASTI selvää ennen kuin teet virhettä. Minun virheeni maksoi turhan vuoden ja vuoden opintotuet, jotka nyt menetän uudessa oppilaitoksessani. Alalle ei kannata valmistua koska "se tuntuu kivalta". On pakko ajatella että mitä teen opiskelujeni jälkeen, onko minulle töitä, saanko riittävää palkkaa ja jaksanko tehdä kyseistä työtä.

Äänestä
  • kerrohan missä koulussa olit?
    arvaanpa et pääkaupunkiseudulla... ?

    jos sul noi paljo tietoo ni voisit perustella mm. nimeämällä koulun.

    mut mä en huolestunu sun tekstistä. oon opiskellu matkailua 2,5 vuotta (ei amk) ja tiän mitä teen. tiedän myös monia hotelleja, joissa työvoimaa tarvitaan enemmän ja enemmän. ja kyl siel respan takana on myös perheellisiä. ja ainakin siinä hotellissa missä itse olin, en voi valittaa palkasta. ja myös muut edut olivat hyvät. en sano hotellin nimeä (tietenkään), kohta siel kauheesti työhakemuksia menos...

    moi!

    Äänestä

  • Vähän ihmetetyttää nuo sun kokemukset. Olen hakemassa amk:hon hotelli ja ravintolapuolelle. Kuitenkin rupes noi sun kokemukset vähän mietityttää,millaiselle alalle oon menossa.Onko tosiaan noin? Pitäiskö harkita muuta alaa.Voisko joku muukin alan opiskelija kirjoitella kokemuksistaan

    Äänestä

  • Jokotai kirjoitti:

    Vähän ihmetetyttää nuo sun kokemukset. Olen hakemassa amk:hon hotelli ja ravintolapuolelle. Kuitenkin rupes noi sun kokemukset vähän mietityttää,millaiselle alalle oon menossa.Onko tosiaan noin? Pitäiskö harkita muuta alaa.Voisko joku muukin alan opiskelija kirjoitella kokemuksistaan

    hei älä viitti! yks ainoo viesti saa sut laittaa tulevaisuutes uusiksi?!! ehkä sit tosiaa aihetta vaihtaa alaa, eipä näytä motivaatio olevan huippuluokkaa nii ku pitäs!

    mä en muutenkaa ymmärrä miks sellaset ihmiset, jotka ei uskalla lähtee ulkomaille esim. töihin (ees joksikin aikaa) alkaa opiskella matkailua!!!!!!!!!!!!!!!!!
    SELLANEN IHMINEN JOLLA EI OLE KANSAINVÄLISTÄ KOKEMUSTA EI OLE "TÄYDELLINEN" MATKAILUALAN AMMATTILAINEN. NIMITTÄIN AVAINSANA ON "KANSAINVÄLISYYS". JA ALAN IHMISET KANSAINVÄLISINE KOKEMUKSINEEN JYRÄÄ NE, JOILLA KOKEMUSTA ON VAA KOTIMAASTA. EHKÄ VALITETTAVAA JOILLEKIN, MUTTA TOTISTA TOTTA.

    Äänestä

  • Jokotai kirjoitti:

    Vähän ihmetetyttää nuo sun kokemukset. Olen hakemassa amk:hon hotelli ja ravintolapuolelle. Kuitenkin rupes noi sun kokemukset vähän mietityttää,millaiselle alalle oon menossa.Onko tosiaan noin? Pitäiskö harkita muuta alaa.Voisko joku muukin alan opiskelija kirjoitella kokemuksistaan

    Kaikki mitä kirjoitin oli ihan puhdasta faktaa, jotka olen itse entisten opiskelukavereideni kanssa kaivanut esiin. Ei tietenkään kannata sokeasti uskoa tällaista "nettihömppää", vaan ottaa itse reippaasti asioista selvää. Vaikeaa se on, koska kuten taisin jo vähän mainitakin että asioista ei haluta puhua kovaan ääneen. Vastaukset ovat yleensä hyvin epämääräisiä. Yksin en kouluani lopettanut vaan meitä tippui joukosta tasaiseen tahtiin ihan alusta alkaen. Yhtä aikaa itseni kanssa lopetti omasta suuntautumisryhmästäni 5 henkilöä. Heti alusta pitäen alettiin keskustella muiden oppilaiden kesken siitä ettei koulutus vastaa odotuksia, ja etenkin siitä että matkailuala ei todellakaan ollut sitä mitä oli omissa kuvitelmissaan ajatellut. Hyvin epävarmasta työllisyystilanteestakin kerrottiin aloituspäivin infossa!!! Miksi vasta siellä?! Aloituspäiviltä suora lainaus yksikönjohtajan suusta: "Hyvää palkkaa ette tule todennäköisesti koskaan saamaan. Jos sitä etsitte niin teidän pitäisi olla lukemassa liiketaloutta". Tämän kaltaisi negatiivisia lipsautuksia kuuli aina vähän väliä opettajiltakin.

    Mutta kuten jo sanoin: yritä ottaa selvää alasta tarkasti ennen kuin haet sille. Ettet joudu turhaan pettymään!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


megi82 kirjoitti:

ensi vuonna valmistun sosionomiksi (saa kysellä;), mutta kaavailen jo seuraavaa opinahjoa (ei tuo työllisyyspolitiikka oikeen valoisena näyttäydy;)... suunnaton halu ois tutustua restonomin ja nimenomaan matkailun alaan. kysymyksiä vain risteilee päässä miljoonittain, joten käännynpä toiverikkaana puoleenne ihmiset!

* millainen paikka on ramk restonomille?
* mimmoset pääsykokeet noin pääpiirteittäin? mihin olisi syytä varautua? onko pääsykoekirjoja?
* millaiset työmuodot painottuvat ja kuinka paljon? (tentit, itsenäiset tehtävät, ryhmätyöt, etätehtävät, vieraskielisyys...)
* harjoittelumahdollisuudet?
* kuinka paljon ja millaista tietotekniikkaa ja MATIKKAA? (pärjääkö esimerkiksi palikkamatikalla? pelottaa ihan tämän takia hakea opiskelupaikkaa, mutta voiko pitää itsensä toteuttamisen ja unelmien esteenä? ;)

nämä nyt ainakin näin aluksi ja päällimmäiseksi... piellään(hän) yhteyksiä ja tapahtumarikasta joulun (ja loman!!!) odottelua jokaiselle täältä räntäisestä meri-lapista!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu