Lommot maalauspohjissa

Ostin maalauspohjia kaupasta joka on hyvin kaukana kotoa ja en voi palauttaa níitä. Niissä om painaumia ja teräviä iskeymiä, yhdessä pohjassa jopa pieniä reikiä. Voiko näitä enää korjata mitenkään, vai menivätkö kaikki ostokset hukkaan. En huomannut niitä kun ne olivat pakattu sillai ettei niitä huomannut.
5916
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pienet painaumat oikeaa kun kostuttaa kangasta varovasti maalauspohjan takaa. Itse teen näin. Sumutan hiukan vettä sumutinpullo maalauspohjan taakse. Sen jälkeen "hierrän" veden kangasrätillä kohouman alueelle. Kun vesi on kuivunut, niin kangas on kiristynyt siltä kohden ja painauma on hävinnyt. Tarvittaessa olen vielä kiristänyt kangasta kiiloilla. Joskus olen joutunut irrottamaan koko kankaan ja pingottamaan uudelleen.
Pienen reiän olen paikannut gessolla. Maalarinteippi laitetaan toiselle puolelle reiän kohdalle, sitten vaan gessoa reikään. Kun gesso on kuivunut, niin ylimääräisen kohollaan olevan gesson olen hionut pois hiekkapaperilla.

Äänestä

yleensä ihan hyvin, kun kankaan kostuttaa nurjalta puolelta sumutinpullolla.

Reiän voi paikata niin, että liimaa kankaan nurjalle puolelle reiän kohdalle reilun palasen puuvilla- tai pellavakangasta ja pohjustaa reiän kohdan uudestaan. Aivan ehjän veroista kankaasta ei tule mutta käyttökelpoinen kuitenkin.

Äänestä

Jos ei ole gessoa etkä halua ostaa sitä, niin laita valkoista öljymaalia tuubista (jos öljyllä aiot maalata) tai akryylimaalia (jos akryyliväreillä maalaat.

Äänestä
  • Käytä ihmeessä akryyliväriä paikkaamiseen vaikka maalaisit öljyväreillä.

    Äänestä

Ostin hiljattain öljypohjustettuja maalauspohjia. Ne unohtuivat ikkunalaudalle ja satoi. Koko öljypohjustus massa oli halkeillut ja kun pohjan otin käteeni niin se varisi pois kankaan päältä.
No pistin koko homman hanan alle kun vesi kerran näytti vaalean massan poistavan niin tehokkaasti. Jäljellä minulla oli siis kiilakehyksissä oleva kangas. Vartoilin että kuivui, laitoin liimat ja gessot ja ei kun maalaamaan.

Kyllä noista "pilalla" olevista pohjista aina jotain voi käyttää. Kyselee vain täältä ohjeita ongelmiin. Niihin yleensä on vaikka minkänäköistä konstia. Pikkuhiljaa opit itsekkin pikkuniksejä ja maalaupohjien paikkaileminen onnistuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


harmittaa kirjoitti:

Ostin maalauspohjia kaupasta joka on hyvin kaukana kotoa ja en voi palauttaa níitä. Niissä om painaumia ja teräviä iskeymiä, yhdessä pohjassa jopa pieniä reikiä. Voiko näitä enää korjata mitenkään, vai menivätkö kaikki ostokset hukkaan. En huomannut niitä kun ne olivat pakattu sillai ettei niitä huomannut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu