Kuinka kaukaa voi lähteä hakemaan lintua?
Kauanko se kestää automatkaa?
Koska olen jo kauan haaveillut ruusukaijasesta ja lähin kasvattaja täältä asuu kahden ja puolen tunnin päässä :( Liian kaukana vai? En millään haluaisi kuitenkaan eläinkaupasta ostaa.. Asun siis Vaasassa.
Ja kysyisin vielä tässä samalla, että pitääkö niitä ostaa kaksi silti vaikka minulla on 2 undulaattia? Pärjäävätkö ne keskenään vai ostanko kaksi kaijasta samantien?
Kiitos jos joku viitsii vastata :)
Kaijasista
2
358
Vastaukset
- rikiii
Hienoa että mietit tälläisiä etukäteen.
Tuo ei minusta ole vielä matka eikä mikään. Olen kuullut että monet ovat hakeneet lintuaan vielä kauempaakin, samoin itse olen hakenut n.4 tunnin ajomatkan päästä. (tällöin oli mukana syötävää)
Kyllä lintu pärjäisi hyvin sen aikaa kuljetus-tai tavallisessa häkissä. Vielä mukavampaahan olisi jos sinulla on mahdollisuus laittaa häkkiin mukaan syötävää ja juotavaa.
Tuohon on vaikea vastata tulevatko toimeen keskenään riippuu niin yksilöistä ja olosuhteista. Samaan häkkiinkö ajattelit? Pienillä voi tulla riitaa, kokeilisin ensin pitää eri häkissä ja vaikkapa siitä lähteä tutustuttamaan. - -M-
Tuodaanhan sitä lintuja ihan ulkomailta asti, hyvin ne matkustamista kestää kunhan huolehtii että on sopiva ja turvallisen hämärä kuljetushäkki/laatikko ja sopivan lämmintä ja tarpeeksi usein on ruokailu/juomataukoja.
Parin -kolmen tunnin matka ei lämmöstä huolehtimisen lisäksi vielä mitään ihmeempiä erityisjärjestelyjä tarvitse ja sen ajan linnut kyllä pärjäävät vielä syömättä ja juomattakin (toki ruoka ja vesi tarjolle heti kun ollaan perillä, ruokakippo tai hirssintähkä voi olla kuljetuskopissa eväänä kunhan ei kolise tai heilu, vesi yleensä vaan loiskuu matkalla ja kannattaa poistaa).
Undut ja kaijaset eivät samaan häkkiin kuulu, eli kaijaset erikseen ja undut erikseen. Lennätellä voi valvottuna yhtä aikaa, mutta kaijaset ovat sen verran kovaluonteisempia ja reviiritietoisempia, että unduilla voi olla pian varpaat silppuna jos samaan häkkiin tungetaan.
Yksikin kaijanen voi yksin asustella omassa häkissään näköetäisyydellä unduista (niistä on kyllä hieman virikettä ja seuraa toisilleen vaikkeivät saman häkkiin sovikaan) jos on ihan pakko, mutta aina suositeltavampaa on olla oma lajitoveri kaijasellakin. Ja jossei linnun kanssa ehdi seurustella todella paljon on lintutoveri jo ihan välttämätön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2383609- 603310
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I892807Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk412615Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve972302Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro331999Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä931981Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva411854Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1031775Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691103