Ihmiset. onko niistä mokkuloista mihinkään? itselläni on elisan a-link 2mbit/s nopeudella. pystyykö niillä mokkuloilla pelamaan, esim css? ovatko hintansa väärttejä? pätkivätkö ne tai mitään..? mahd nopeasti apua, kiitos!
APUA
ÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ
4458
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei niillä mitään netissä pelata.
Siihen tarviit kunnon yhteyden, eikä mitään surkeeta mokkulaa.
Langaton @450-laajakaista
Langaton yhteys on hyvä vaihtoehto haja-asutusalueille, jos käytettävissä ei ole adsl-liittymää. Langaton yhteys toimii myös esimerkiksi merellä ja järvillä, joten voit käyttää sitä myös veneessä, saaressa, mökillä ym!
Langattoman laajakaistaverkon saatavuusalue kattaa tällä hetkellä 90% Suomen väestöstä. Nebulan liittymät ovat käytettävissä koko verkon alueella. Tarvitset vain radiomodeemin (saatavana kannettaviin sopivia laitteita sekä irrallisia modeemeja, myös WLAN-tukiaseman kera varustettuna).
*
http://www.nebula.fi/palvelut_450.php
Kannattaisi keksiä asiaa kuvaava otsikko, koska siitä hyötyvät kaikki, varsinkin kysyjä itse.
Olisit voinut otsikoida vaikkapa näin:
"Onko mokkuloista mihinkään?"
TAI
"Voiko mokkulayhteydellä pelata?
Operaattorista riippumatta minkäänsortin mobiiliyhteys ei missään tapauksessa ole kiinteän yhteyden veroinen.
Nopeudet mobiiliyhteyksissä eivät ole vakioita (vaikka myyjä saattaakin näin väittää), vaan se riippuu täysin verkon kuormituksesta. Jos esim. puheluita on käynnissä paljon, hidastaa se heti mobiiliyhteyttä, koska puhelut menevät AINA datasiirron edelle. Olisihan se hieman ikävää, kun et pääsisikään hädän hetkellä soittamaan hätänumeroon kun lähistöllä joku warettaa koneensa täyteen "varmuuskopioita".
Ns. normaaliin nettisurffailuun jne mokkula käy hyvin, jos et kaipaa mitään erikoisia nopeuksia tai hermostu jos datanopeus hetkellisesti laskeekin. Myös jos sinulla on vaikkapa oma firma, jonka toiminta on internetin varassa, on mokkula mitä mainioin varayhteys jos ADSL menee syystä tai toisesta poikki. Ainakin jotain töitä pääsee tekemään ;)