APUA

ÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ

Ihmiset. onko niistä mokkuloista mihinkään? itselläni on elisan a-link 2mbit/s nopeudella. pystyykö niillä mokkuloilla pelamaan, esim css? ovatko hintansa väärttejä? pätkivätkö ne tai mitään..? mahd nopeasti apua, kiitos!

4

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koskekkaan

      Ei niillä mitään netissä pelata.
      Siihen tarviit kunnon yhteyden, eikä mitään surkeeta mokkulaa.

      • DIGITA auttaa

        Langaton @450-laajakaista


        Langaton yhteys on hyvä vaihtoehto haja-asutusalueille, jos käytettävissä ei ole adsl-liittymää. Langaton yhteys toimii myös esimerkiksi merellä ja järvillä, joten voit käyttää sitä myös veneessä, saaressa, mökillä ym!

        Langattoman laajakaistaverkon saatavuusalue kattaa tällä hetkellä 90% Suomen väestöstä. Nebulan liittymät ovat käytettävissä koko verkon alueella. Tarvitset vain radiomodeemin (saatavana kannettaviin sopivia laitteita sekä irrallisia modeemeja, myös WLAN-tukiaseman kera varustettuna).
        *
        http://www.nebula.fi/palvelut_450.php


    • taas minä

      Kannattaisi keksiä asiaa kuvaava otsikko, koska siitä hyötyvät kaikki, varsinkin kysyjä itse.
      Olisit voinut otsikoida vaikkapa näin:

      "Onko mokkuloista mihinkään?"
      TAI
      "Voiko mokkulayhteydellä pelata?

    • vähän selvennystä asioihin

      Operaattorista riippumatta minkäänsortin mobiiliyhteys ei missään tapauksessa ole kiinteän yhteyden veroinen.

      Nopeudet mobiiliyhteyksissä eivät ole vakioita (vaikka myyjä saattaakin näin väittää), vaan se riippuu täysin verkon kuormituksesta. Jos esim. puheluita on käynnissä paljon, hidastaa se heti mobiiliyhteyttä, koska puhelut menevät AINA datasiirron edelle. Olisihan se hieman ikävää, kun et pääsisikään hädän hetkellä soittamaan hätänumeroon kun lähistöllä joku warettaa koneensa täyteen "varmuuskopioita".

      Ns. normaaliin nettisurffailuun jne mokkula käy hyvin, jos et kaipaa mitään erikoisia nopeuksia tai hermostu jos datanopeus hetkellisesti laskeekin. Myös jos sinulla on vaikkapa oma firma, jonka toiminta on internetin varassa, on mokkula mitä mainioin varayhteys jos ADSL menee syystä tai toisesta poikki. Ainakin jotain töitä pääsee tekemään ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1137
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe