Kun pesukoneeseen mennessä ottaa Passatin alkuperäisen(?) kattoantennin pois niin liitoskohdan ruuviosa jää antennin mukaan.
Katolla olevassa jalustassa on tällöin ruuvin mentävä reikä.
Jos reikään menee vettä pesun aikana niin minne se vesi jää/menee? Vai onko reikä umpinainen niin että vesi ei pääse siitä eteenpäin? Taskulampulla reikään katsoessa ei nähnyt oikein varmasti onko se umpinainen.
Helpoin ensiapu taitaa olla ruuvata jengalle sopiva ruuvi reikään pesussa käynnin ajaksi.
Katolla olevassa jalustassa on tällöin ruuvin mentävä reikä.
Jos reikään menee vettä pesun aikana niin minne se vesi jää/menee? Vai onko reikä umpinainen niin että vesi ei pääse siitä eteenpäin? Taskulampulla reikään katsoessa ei nähnyt oikein varmasti onko se umpinainen.
Helpoin ensiapu taitaa olla ruuvata jengalle sopiva ruuvi reikään pesussa käynnin ajaksi.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Heh, ja minä kun luulin olevani huolellinen autonpitäjä, ja silti tällainen ongelma ei ole tullut koskaan mieleenikään:-)
Uskoisin ettei vesi pääse sieltä minnekään, pesua vartenhan tuo on irrotettavaksi tehty, ei kai ne VAGilla sentään niin tyhmiä voi olla että sieltä vesi sisään tulisi. Oltaisiin varmasti aiasta jo kuultu. Joskus on kyllä käynyt mielessä että jäätyessään se "kuoppaan" jäänyt vesi voisi rikkoa jotain.
itse en ole irrottanut sitä pesussa ollenkaan ja hyvin on kestänyt.
Ainakin oman autoni (Golf IV Variant)ohjekirjassa
lukee,että kattoantennia ei tule irroittaa pesuun
mentäessä.
Kuulostaa kyllä oudolta. Kyllähän pyöriväharjainen pesukone varmasti antaa melko kovaa kyytiä noinkin pitkälle ulokkeelle kuin mitä antenni on.
Kurkkaapa sen reijän pohjalle, vastaus löytyy sieltä.
oikea vastaus, ettei kaikkien tarvitse kurkkia reikään.
...vastaus alla.
Sattumoisin minulla on kädessäni purettu antennijalka. Voin kertoa, että antennin reikä on umpinainen. Kyseinen sisäkierteellinen metalliosa on liimattu antennijalan muovikuoreen. Metalliosan alaosasta lähtee antennijohto antennivahvistimeen, joka on heti siinä alapuolella antennijalan sisällä.
Vaikka antennin ottaa irti niin vesi ei pääse antennivahvistimeen eikä varsinkaan auton sisälle.
olkaattes varovaisia sen antennin kanssa, antennin alaosa on jotain ihme massaa joka rikkoutuu tosi helposti, nyt on jo kolmas antenni katolla - kun ei tahdo kestää vaikka silkkihansikkain antennia irroittaa katolta - ja
maksaakin vielä aika pahus paljon...
Jos asia on niin että antennin alaosa on heikko niin mielestäni silloin ei voi olla hyväksi jättää antennia irroittamatta konepesun ajaksi, niinkuin tuossa joku jossain viestissä neuvoi.
Oletko varma ettet kierrä koko antennin jalustaa irti. Jalusta on yhdellä mutterilla kiinni kattopeltiin. jos se on irronnut ei antennia saa oikein kunnolla enää takaisin verhoilua purkamatta.
Oikea kohta irrottaa antenni on ottaa kiinni piiskan kärjestä ja liuttaa sormia alas ensimmäiseen paksunnokseen ja siitä kiertää.