Tulipa mieleeni kysellä, että onko teillä ns. valkotakkisyndrooma ja kuinkas suuria paine-eroja sitten on havaittu?
Mulla parhaimmat on varmaan lääkärin 181/75 ja tunnin päästä kotona 125/55, Eilen oli ihan "ei-edes-valkotakkisyndrooma", vaan poliklinikkasyndrooma eli paineet 175/75, kotona jälleen alle 130/60.
Onneksi lääkärini katsoo noita kotipaineita vähän enemmän kuin vastaanoton haamu-arvoja :)
valkotakkisyndrooma
5
2274
Vastaukset 5
- tilanteet varmaan
tuota yläpainetta nostavat. Se, että vaihtelua syntyy muutenkin, johtuu ravintotekijöistä(suolainen ruoka) tai pelkästään verenpainelääkkeen nautintahetkestä kuluneesta ajasta. Jos tabletti otetaan aamuisin, kuten yleensä, kannattaa lääkkeen antaa imeytyä ennen mittausta.
- .....
kyllä kotona tehty mittaus on luotettavampi.jopa käypä hoito suositus sanoo niin! t. hoitsu
- Suuria vaihteluja mittauske...
Minut passitettiin kerran suoraan lääkärin vastaanotolta keskussairaalaan, kun yläpaine oli yli 200. Sairaalassa sitten mitattiin yläpaineeksi 130, kun olin vähän aikaa ollut rauhassa omissa oloissani. Valkotakkisyndrooma on tuttu ilmiö.
- Suuriakin eroja
Lääkärin mittaus vastaanottotilanteessa: yläpaine yli 190, pari tuntia aiemmin työpaikalla yläpaine alle 130 ja mitäköhän olisi ollut ihan kotioloissa...
Hurjia eroja ja toistetuilla mittauksilla todettuja. - allikki
Mulla on aina lääkärin mittauksessa alapaineet yli sadan ja yläpaineetkin koholla.Kerroin lääkärille, että töissä ja kotona mitattaessa paineet on ihan normaali-luokkaa. Sitten tehtiin verenpaineen vuorokausirekisteröinti. Siinä todellakin osoittautui, että paineet on ihan normaalilukemia, joten mulla paineenmittaus lääkärin vastaanotolla lopetettiin kokonaan. Ja molemmat on nyt tyytyväisiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53897
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan64647- 55640
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43572Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik31542En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32508Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk5503- 75457
- 37436
- 33425