Onko hamsuni ruokavalio hyvä?

Eli saako hamsterini tarpeeksi kaikkia vitaamineja yms. kun se saa paprikaa,makaronia,pilttiä sekotettuna jogurttiin,kurkkua,tomaattia,salaattia,persiljaa,koirankeksejä,raejuustoa,joskus aika harvoin jauhelihaa,kanamunan keltuaista yms. En nyt muiosta mitä kaikee muuta mut noit yleensä. Onko hyvä?
7277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

jolla on hamsu saa olla onnellisii... ne on niin ihanii ja munhamsu on iha sairaan lempee tyyppi... must sun ruoka valio on iha hyvä ja ite sä sen tiiät millai sun hamsu voi. mulla on saman lainen ruoka ohje. kyllä se niitä vitamiineja saa, mut jos ei tarpeex, ni osta sil joku kalkki kivi ym mitä se voi jyrsii.

Äänestä
  • Kuulostaa hyvältä, muista, vaihtelu virkistää! :) Eikä koko ajan tarvitse olla tuoreruokaa tarjolla. Muista myös kasvikset! Ne ovat jopa lihaa tärkeämpiä hamsterin ruokavaliossa. Kannattaa pitää kasvis-, liha- ja kalapäiviä. :) Mutta haluan painottaa kasvisten (salaatti, kurkku, tomaatti, parsakaali, ym.) ja kaalia aika harvoin=> kaasuttavaa!

    Äänestä

  • Tiipukka kirjoitti:

    Kuulostaa hyvältä, muista, vaihtelu virkistää! :) Eikä koko ajan tarvitse olla tuoreruokaa tarjolla. Muista myös kasvikset! Ne ovat jopa lihaa tärkeämpiä hamsterin ruokavaliossa. Kannattaa pitää kasvis-, liha- ja kalapäiviä. :) Mutta haluan painottaa kasvisten (salaatti, kurkku, tomaatti, parsakaali, ym.) ja kaalia aika harvoin=> kaasuttavaa!

    Kurkkua en itse antaisi,koska se on niin vetistä, että tuplaa normaalin pissan määrän ja salaatissa ei ole mitään järin terveellistä, että se olisi välttämätöntä.

    Äänestä

  • Tiinu kirjoitti:

    Kurkkua en itse antaisi,koska se on niin vetistä, että tuplaa normaalin pissan määrän ja salaatissa ei ole mitään järin terveellistä, että se olisi välttämätöntä.

    Kyllä kurkkua ja salaattia voi huoletta antaa,kun hamsteri saa niistä nestettä tarpeeksi niin ei sen sen lisäksi juomapullolla käy,eli eipä tuo pissan määrä sen kummemmaksi tule...Saa niistä joitain kivennäisaineita kuitenkin.

    Äänestä

Kyl se mun mielestä on ihan hyvä mut on sanottu et paprikaa ei sais antaa. Mä en oo sit antanu sitä kun kaikki on kieltäny. Oon ajatellu et mitä haittaa siitä ois, mut...

Äänestä
  • Paprikaa saa antaa.

    Kaikissa ruoka-asioissa oman järjen käyttö sallittua. Olen minäkin kuullut ettei hamsterille saa antaa kauranjyviä, ne voivat kuulemma rikkoa poskipussin... Ja *aska* rikkovat. Eli oma järki ja arviointikyky peliin.

    Äänestä

sul on aika paljon kaikkee mitä hamsulles annat et tota voisit antaa raejuustoo ja muuta juustoa ja mansikkakin on ihan hyvä ja no sipulia ei saa antaa koskaan muuten ihan hyvä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hipsu-hamsteri kirjoitti:

Eli saako hamsterini tarpeeksi kaikkia vitaamineja yms. kun se saa paprikaa,makaronia,pilttiä sekotettuna jogurttiin,kurkkua,tomaattia,salaattia,persiljaa,koirankeksejä,raejuustoa,joskus aika harvoin jauhelihaa,kanamunan keltuaista yms. En nyt muiosta mitä kaikee muuta mut noit yleensä. Onko hyvä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu