Näyttää Systeemi.netin rahaosastolla riehuvan hupihuutaja nimellä "Matti". Sähköpostiosoite lienee toimimaton hotmail-osoite ja puhelinnumero menee jollekin ihan toiselle. Osoitekin on tuulesta temmattu, sillä postinumero ja -toimipaikka eivät täsmää toistensa kansaa. Eikä kummaltakaan paikkakunnalta löydy annettua katuosoitetta.
Onko kellään kokemusta tästä "Matista"? Huutelee nimittäin aika usein ja paljonkin rahoja, mutta sitten ei mitään muuta henkilöstä kuulukaan.
Onko muita hupihuutajia, joihin ei kannata edes ottaa yhteyttä huudon päätyttyä?
Systeemi.net ja hupihuutajat
8
618
Vastaukset
- muilla tuo
systeemi.net oikein?
Minulla kävi tässä 10 minuuttia sitten seuraavasti:
Tarjosin kolmeen eri kohteeseen ja jokaiseen tuli uudeksi hinnaksi tarjomani hinta, mutta kaikissa pysyi korkeimman tarjouksen antajana sama henkilö joka oli siinä jo ennestäänkin.....
Ja tämä sama on toistununut monta kertaa aiemminkin.- schysteemi
Kyllä tuossa tapauksessa systeemi on toiminut ihan oikein. Kyse on siitä, että se edellinen huutaja on huutanut tismalleen saman hinnan kuin sinä. Hänen huutonsa jää voittavaksi huudoksi, koska teki huudon ensimmäisenä. Myös huuto.net toimii nykyisin näin.
Koita huutaa se 2 % enemmän, niin voitat huudon (ellei joku muu huuda vielä päälle). ;) - vaan
schysteemi kirjoitti:
Kyllä tuossa tapauksessa systeemi on toiminut ihan oikein. Kyse on siitä, että se edellinen huutaja on huutanut tismalleen saman hinnan kuin sinä. Hänen huutonsa jää voittavaksi huudoksi, koska teki huudon ensimmäisenä. Myös huuto.net toimii nykyisin näin.
Koita huutaa se 2 % enemmän, niin voitat huudon (ellei joku muu huuda vielä päälle). ;)niinhän tuo näytti onnistuvan.
Kiitti vinkistä.
- huijattukko
Kyllä systeemi netissä on myös rahapuolella myyjillä tupla tunnuksia jos ei nouse hinta ylös niin ostetaan itse ja uudestaan myyntiin.
- huijatt ukko
cevy kirjoitti:
halvalla kun ei enää saa laatua :)
Joo halvalla ei hyvää saa . Mutta kyllä systeemissä koijari myyjät on juuri sen takia koska korotukset ei näy .
Huuto.net on liian läpinäkyvä noille myyjille - kohteeni
systeemissä menevät 10 sentillä kun ei ole vedättäjää? Toiset saavat samanlaisista useita euroja tai kymppejä.
- markkinapaikka
Hyvä että siellä on rehellisiäkin . Kannattaa siirtää myynnit huutonettiin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä2543007Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa792589SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1802180Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää251949Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1161669Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.921404HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363421350Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten401256Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1221244- 901205