Minulle ei ikinä ole tehty ellergiatestejä koska pienenä pelkäsin neuloja ja ajatus käteen pistettävistä kymmenistä reijistä ei tuntunut olleenkaan sopivalta.
Kalaa söin lapsena kunnes kurkkuni ja kasvoni turposivat ja kutisivat ja melkein tukehduin. Sen jälkeen en ole kalaa syönyt, joskus maistanut ja kutinaa on ilmennyt. Tonnikalaa purkissa olen aina voinut syödä. Tuoretta en ole kokeillut. Samoin kalapuikot eivät yleensä aiheuta ongelmia.
Nyt kuitenkin söin vasta savustettua lohta ja suun ja kurkun kutinaa en huomannut. Ihottumaa kyllä tuli mutta minulla on ihottumaa muutenkin, joten syy ei ole varma.
Nyt haluaisin syödä kalaa, minua oikein himottaa syödä kalaa usein. Vinkkejä miten turvallisesti voisin kokeilla onko allergia mennyt ohi? Auttavatko reseptittömät allergialääkkeet hätävarana jos esim kutinaa ja turvotusta esiintyy? Mitä muuta kannattaa kokeilla tai olla varalla? Mikä kala aiheuttaa vähiten oireita?
Kiitos avusta
vinkkejä
kala
0
226
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585040
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544552Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1214482Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2931617- 811301
- 2281298
- 681255
- 305988
- 199930
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50810