vinkkejä?

kala

Vinkkejä miten turvallisesti voisi kokeilla onko kala-allergia mennyt ohi?
Auttaako esim. allergialääkkeet hätävarana?
Aiheuttaako jokin kala vähemmän oireita jota kannattaisi kokeilla ensimmäisenä?

Kiitos vinkeistä.

2

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä80

      Itselläni on paha kala-allergia. Jo voimakas haju aiheuttaa oireita ja kosketuksesta nousee kunnon paukamat. Syöminen aiheuttaa suun ja nielun turpoamisen ja sairaalareissun. Jos omat oireesi ovat tätä luokkaa niin turvallinen tapa lähteä kokeilemaan onko allergia kenties mennyt ohi, on pikku hiljaa:
      - Mene ensin paikkaan jossa kala haisee: torin kalatiski tai työpaikkaruokala kalapäivänä. Onko oireita?
      - Sitten kosketus. Eli sivele kalaa vaikkapa käsivarrelle. Nouseeko paukamia, punoittaako?
      - Seuraavaksi kosketus huulille. Turpoaako, kutittaako?
      - Sitten kalaa suuhun pieni pisara, muttei niellä. Onko mitään oireita?
      - Seuraavaksi tapahtuva syöminen kannattaa myös tehdä pikku hiljaa. Ei siis kokonaista lohifilettä ekalla kerralla, vaan hippunen ensin.

      Ja sanomattakin on selvää, että jos jokin vaihe aiheuttaa oireita, niin seuraavaan ei kannata ryhtyä. Ja allergialääkkeet - mieluiten epipen, kannattaaa pitää lähellä. En myöskään lähtisi kokeiluihin missään perämetsässä olevalla mökillä tai yksin ollessani.

    • kokeiluun

      Jos sinulla ei ole epipeniä niin ainakin apteekista saa allergialääkkeitä hieman tehokaampaan iho-oieisiin tehoavaa kortisonia Kyy-pakkauksessa. Jos kurkku turpoaa niin sitten soita ampulanssa ja avaa ovi.

      Kala jota kannataa ensimmäisenä maistaa on ehdottomasti kalapuikko. sitä on pesty ja uitettu niin monta kertaa sekä pakastettu, että siinä allergeenien määrä mahdollisimman pieni. Muut testit kannataa tehdä ensin vaikka tuoreella silakalla, ennen kuin pistät suuhusi mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      30
      2846
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1837
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1810
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1424
    5. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      73
      1340
    6. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      24
      1255
    7. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1248
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      77
      1169
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1028
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      97
      1007
    Aihe