Punoittavat posket

Moikka!

Meidän reilu vuoden ikäisen neitokaisen posket ovat punoittaneet lähes viikon ajan. Välillä punoitus on voimakkaampaa ja välillä hillitympää. Alkuun ajattelin, että se johtuu näistä pakkaskeleistä, koska ollaan hieman ulkoiltu ja välillä nukuttu päikkäreitäkin vaunuissa ulkona. Olen rasvaillut ihoa Bepanthenilla ja Vitaliksella, mutta oireet eivät mene ohi.Nyt punoituskohtiin on vielä ilmaantunut kovat pahkurat.

Onko kellään tietoa mistä tällainen punoitus voi johtua?
41173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mieti ensin voiko olla allergiaa.

Näkemättä on vaikea sanoa, mutta voisiko ne kovat pahkurat johtua rasvailusta, esim. jos olet laittanut rasvaa rasvan päälle, pesemättä ensin huolella vedellä niin iholle on saattanut tulla pientä tulehdusta?

Minä jättäisin nyt rasvailut hetkeksi pois ja huolehtisin vain puhtaudesta (ei myöskään liikaa, kuivuu). Jos tarvitsee laittaa rasvaa niin sitten mahdollisimman "laimeaa" rasvaa, kasvot ei yleensä kaipaa mitään kovin rasvaisia rasvoja.

Jos olet laittanut rasvaa ennen ulos menoa niin siihen onkin helppo vastata että posket ovat sitten varmasti jäätyneet ulkona :/ Ennen pakkaseen menoa ei saa laittaa kuin täysin vedetöntä rasvaa (100% water free), sillä vesihän jäätyy pakkas-asteissa :)

Heti sisälle tulon jälkeenkään ei kannata laittaa vaan odottaa noin tunti ja sitten laittaa jotain laimeaa rasvaa.

Kaikki rasvamerkit ei myöskään kaikille sovi ja sopimattomuus voi alkaa ihan yht äkkiäkin.

Äänestä
  • Olen sitä mieltä, että pahkurat ovat paleltumat. Meidänkin tytöt posket punoittavat talvisin,mutta ne ovat selvästi kuivat joten rasvaaminen auttaa. alkuperäiselle: Jos olet huolissasi,käytä lääkärissä. Minä ainakin olisin jo käyttänyt jos lapseni poskessa olisi kovia pahkuroita.

    Äänestä

On varmaan hieman paletunut. Meillä kans neitin posket punotti aikasa, ja myös ilmaantu kova kohta. Sit ne menivät vielä tummaks, kuin ois mustelimilla. toisilla voi myös ilmetä vaaleat läiskät.

Äänestä

Oltiin suomessa joululomalla ja oli aika kylmät säät. Tyttöni posket punoittivat ja olivat aivan ihottumalla koko kolme viikkoa. Vähän auttoi kun pesi huolella aina ruuan jälkeen ja siihen päälle rasvaa, käytin aqualan plussaa, levittyy hyvin ja ei ole liian rasvainen. Ulkoillessa ei rasvaa! Kun palattiin tänne aasiaan, niin punoitus hävisi päivässä. Ruokavaliossa ei suuria muutoksia, joten eiköhän se ollut juuri tuo Suomen kuiva ja kylmä ilma, mikä sen teki. Oli kyllä tosi tulehtuneen näköinen, ja melkein aloin minäkin epäillä allergiaa. Mutta jos ainoa allergiaoire on vähän punoitusta poskissa, niin en lähtisi niitä selvittelemään tuossa iässä. Tämä on myös allergialääkärimme kanta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietoa kaipaava kirjoitti:

Moikka!

Meidän reilu vuoden ikäisen neitokaisen posket ovat punoittaneet lähes viikon ajan. Välillä punoitus on voimakkaampaa ja välillä hillitympää. Alkuun ajattelin, että se johtuu näistä pakkaskeleistä, koska ollaan hieman ulkoiltu ja välillä nukuttu päikkäreitäkin vaunuissa ulkona. Olen rasvaillut ihoa Bepanthenilla ja Vitaliksella, mutta oireet eivät mene ohi.Nyt punoituskohtiin on vielä ilmaantunut kovat pahkurat.

Onko kellään tietoa mistä tällainen punoitus voi johtua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu