Kirjallisuuden opiskelusta....

Miksikä muuksi kirjallisuuden opiskelun jälkeen voi tulla kuin äidinkielen opettajaksi? En haluaisi opettajaksi, mutta kirjallisuus kiinnostaa valtavasti.
5947
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jonnekin kirjakustantamoon? Ja jos on tarpeeksi hyvä niin kirjailijankin ammatti on varmaa aika hauska :)

Äänestä
  • Eipä tuo Sofi Oksanenkaa ole kuin filosofian ylioppilas, eli opinnot kesken.

    Äänestä

  • opiskella... kirjoitti:

    Eipä tuo Sofi Oksanenkaa ole kuin filosofian ylioppilas, eli opinnot kesken.

    Wikipeedia tietää kertoa:
    "Oksanen on opiskellut Helsingin yliopistossa kirjallisuustiedettä ja myöhemmin Teatterikorkeakoulussa dramaturgiaa."

    Tietääkö joku, mitä Oksasen TeaK:in opinnoille kuuluu? (Ja kun TeaK:ista valmistuu teatteritaiteen maistereita ja kandidaatteja, onko Oksanen tällöin myös "teatteritaiteen ylioppilas"?)

    Äänestä

Filosofian maisterit, jotka ovat opiskelleet pääaineenaan jotakin kirjallisuustiedettä, voivat työllistyä muun muassa kulttuuri- ja sivistyshallintoon, kirjastoihin & erilaisiin tiedotustehtäviin niin yksityiselle kuin julkisellekin sektorille. Tampereen yliopiston taideaineiden laitokselta valmistuneet maisterit (pääaineenaan Suomen kirjallisuus, yleinen kirjallisuustiede tai teatterin ja draaman tutkimus) ovat sijoittuneet esimerkiksi tällaisiin työtehtäviin tällaisilla (virka)nimikkeillä: viestintäpäällikkö, kustannustoimittaja, toiminnanohjaaja ja koulutuspäällikkö.

Äänestä
  • Querelle tuossa hahmottelikin noita työtehtäviä, joihin pieni osa kirjallisuustieteilijöistä sijoittuu.

    Kirjallisuustiedettä opiskellaan Suomessa niin monessa paikassa, ettei valmistuvien (tai kesken jättävien) määrä ole missään suhteessa niiden työpaikkojen määrään, jotka vastaavat suoraan koulutuksen aihepiiriä (eli kirjojen ja tarinankerronnan maailmaa). Toimittajiksi ja kustantamoihin haluaa moni.

    Kannattaa kuitenkin huomata, että humanistisen alan filosofian maisterien työttömyys on melko suurta. Lisäksi akateemisen kulttuurialan työntekijät ovat aika syvässä palkkakuopassa, eikä etenemismahdollisuuksia ole välttämättä kovin paljon. Hallintopuolen hommissa pitää ehkä osata muutakin kuin mitä FM-tutkinto tarjoaa, jos sivuaineet eivät ole käytännönläheisiä.

    Kirjallisuustieteen ongelma on periaatteessa se, että koulutus valmentaa suoraan vain tutkijanuralle. Opettajaksi pääsee sivuaineiden ja pedagogisten opintojen kautta. Kaikki muu osaaminen on ns. generalistin osaamista, jota löytyy myös esim. valtiotieteilijöiltä.

    Suosittelen kirjallisuutta yleissivistävänä sivuaineena.

    Tässä vielä linkki Helsingin yleisen kirjallisuustieteen oppiaineen sivuille:

    http://www.helsinki.fi/taitu/yl.kirjallisuustiede/esittely.htm

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


haluistietäää kirjoitti:

Miksikä muuksi kirjallisuuden opiskelun jälkeen voi tulla kuin äidinkielen opettajaksi? En haluaisi opettajaksi, mutta kirjallisuus kiinnostaa valtavasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu