Kuitukaapeli

Elikkä tilasin soneran kuidun joka tulee puhelinpistokkeen kautta niin onnistuuko sen langaton käyttö? tarviinko jotain verkkokortteja tai muuta wlan matskuu? tää pöytäkone on pari vuotta vanha ja en ala mitään kaapeleita piilottelee ympäri taloa.
11309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

kun se kuituyhteys jaetaan talossa puhelinverkkoa pitkin, kyseessä on adsl-tekniikalla varustettu yhteys. Tällöin tarvitset normaalin adsl-modeemin, joten kannattaa valita wlan-tukiasemalla varustettu malli. Koneeseen tarviit sitten tietysti myös toimivan langattoman verkkokortin. Uudemmissa kannettavissa yleensä vakiona.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


langattomaksi kirjoitti:

Elikkä tilasin soneran kuidun joka tulee puhelinpistokkeen kautta niin onnistuuko sen langaton käyttö? tarviinko jotain verkkokortteja tai muuta wlan matskuu? tää pöytäkone on pari vuotta vanha ja en ala mitään kaapeleita piilottelee ympäri taloa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu