Lehtikalojen syömättömyys

Akvaariossamme on kaksi marmorilehtikalaa. Ovat olleet meillä noin kuukauden. Aluksi viihtyivät hyvin. Söivät muiden kalojen kanssa ja liikkuivat ahkerasti. Nyt kuitenkin ovat lakanneet molemmat syömästä. Ensin toinen lehtikaloista lopetti syömisen ja pari päivää sitten toinen aloitti lakon. Mitään näkyviä muutoksia kaloissa ei ole havaittavissa.
Olemme mitanneet pH:n joka on 7. Vedestä vaihdamme 1/3 joka kolmas vko. Meillä on ulkosuodatin ja ruokimme kaloja aamuin illoin.
Mikä niitä mahtaa vaivata?
7536
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

On kyllä kieltämättä jotain vikaa jos ahmatti-lehtikalat eivät syö.. mitä muita kaloja akvaariossa on? Kuinka iso akvaario on?

Äänestä
  • Akvaariomme on 200 litrainen ja muina kaloina uiskentelee mustatetroja, keltaberbeja, monneja ja tiikeriberbeja. Marmorilehtikalat viihtyvät enimmäkseen lähellä pintaa ja akvaarion kulmissa. Muut kalat eivät lehtikaloja kiusaa ja kalat on hankittu yhtä aikaa poikasina. Josko tämä valaisis "taudin kuvaa".

    Äänestä

  • Lehtikalanen kirjoitti:

    Akvaariomme on 200 litrainen ja muina kaloina uiskentelee mustatetroja, keltaberbeja, monneja ja tiikeriberbeja. Marmorilehtikalat viihtyvät enimmäkseen lähellä pintaa ja akvaarion kulmissa. Muut kalat eivät lehtikaloja kiusaa ja kalat on hankittu yhtä aikaa poikasina. Josko tämä valaisis "taudin kuvaa".

    ... on tärkeätä tietää miten hoidat kalojasi, muuten on aikas arpapeliä veikkailla kalojesi kohtaloa...

    Äänestä

LUKEKAA TÄMÄ ENSIN kuttuni ja vastaile tarkasti kysymyksiin tähän ketjuun...

Äänestä

Akvaarion vesi pitäisi vaihtaa viikottain ainakin 4 osa, puolet vaihtaa ne jotka tosissaan hoitaa akvaarioitaan. Akvaarion koko vaikuttaa myös lehtikalojen viihtyvyyteen...
Viisaammat jatkakoon.....FishKing?

Äänestä
  • ... ennenku perustietoa on annettu!

    Äänestä

ON TODELLA VAIKEATA LÄHTEÄ SPEKULOIMAAN KALAN SAIRAUTTA JOS EI TIEDÄ EDES MITEN NIITÄ ONGELMAN KOHDANNUT OMISTAJA HOITAA.

Kertokaa mahdollisimman tarkasti nuo luetelloidut asiat... jos ette jotain tiedä, sanokaa ettette tiedä, kohta tiedätte, kerromme kyllä keinoja miten akvaarion vettä ja kaloja tulee hoitaa oikealla tavalla niin että kalojen olisi mahdollisimman hyvä olla.

Kiitos.


Kun sulla on ongelmia akvaarion hoidon ja kalaston kanssa, voisitko kertoa heti ekalla kirjotus kerralla seuraavat seikat; Säästytään monelta harmilta jonka olis voinut hoitaa heti kysyessäsi ongelmaasi ratkaisua.


1. AKVAARION TILAVUUS, IKÄ, JOS UUSI, KYPSYTYS TAPA (milloin kypsytetty ja miten, kauanko kypsytykseen kului aikaa, mitä käytit kypsytys aineena/ymppinä jne...)

2. VESIARVOT, pH, KOVUUSMITAT = KH/GH dh, NITRIITTI NO2 JA NITRAATTI NO3 (mg/l) MITATTUNA ainakin ENNEN JA/tai JÄLKEEN VEDEN VAIHDON, LÄMPÖTILA (nää pitäis nyky päivänä olla jokaisen alkavan/harrastavan akvaristin hallinnassa!)

3. KALASTO, KUKIN LAJI MÄÄRÄLLISESTI, KALOJEN IKÄ

4. HIEMAN HOITORUTIINEISTASI, VIIKOTTAISET TEHTÄVÄT, KUUKAUDEN VÄLEIN HOITAMASI TOIMENPITEET JNE. vedenvaihdot... määrät...
KALOJEN RUOKA TOTTUMUKSET/ruokinta ajat.

5.TEKNIIKKA, SUODATTIMEN MERKKI MALLI JOPA VIRTAUS TEHO TUNNISSA VALAISIMIEN PUTKIEN MERKKI JA MALLI (lukee putkessa) JA KÄYTTÖ AIKA VUOROKAUDESSA SEKÄ putkien IKÄ.

MITÄ AKVAARIOSSA ON TAPAHTUNUT VIIMEISTEN VIIKKOJEN AIKANA...

MIKÄ ON NYT HÄTÄ JA ASIA JOSTA HALUAT LISÄ TIETOA...

Mahdollisimman tarkka kerronta tapahtuneesta niin pystytään vastaamaan heti huoleesi akvaarion ja kalaston osalta.

Niin tällä tavalla voidaan vastata täsmällisemmin eikä tarvitse lähteä tinkaamaan tietoja joiden saanti näyttää välillä kestävän useita päiviä, siinä ajassa kalat on jo pahimmassa tapauksessa kalojen taivaassa soittamassa luuttua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lehtikalanen kirjoitti:

Akvaariossamme on kaksi marmorilehtikalaa. Ovat olleet meillä noin kuukauden. Aluksi viihtyivät hyvin. Söivät muiden kalojen kanssa ja liikkuivat ahkerasti. Nyt kuitenkin ovat lakanneet molemmat syömästä. Ensin toinen lehtikaloista lopetti syömisen ja pari päivää sitten toinen aloitti lakon. Mitään näkyviä muutoksia kaloissa ei ole havaittavissa.
Olemme mitanneet pH:n joka on 7. Vedestä vaihdamme 1/3 joka kolmas vko. Meillä on ulkosuodatin ja ruokimme kaloja aamuin illoin.
Mikä niitä mahtaa vaivata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu