Neljä itsariyritystä. Kohta 50 v. nainen. Välillä väsyttää, itkettää, ei tiettävästi mummutautia. Ahdistaa sikana. Pelaan rahapelejä. Maksan baarissa pöytäseurueelle. Pelaan TV-pelejä, nettipelejä, lotto, keno. Lainaan kavereille rahaa vaikka itsellä ei juuri ole kuin pikavipit apuna. Rahat finaalissa. En vastaa puhelimeen. Ovet lukossa, verhot kiinni. Olen poissa kotoa päiväkausia. Ryyppään. Käyn vieraissa. Olen hyvä äiti taas välillä. Teen ruokaa pakastimeen saakka, teen käsitöitä yllin kyllin, siivoilen, teen pihatöitä (naapureittenkin). Huh, väsymys, uupumus vaivaa. Sitten taas raha-asiat päin P:tä, aivan sama. Taas mennään.... Epävakaatako vai bipoa?
mitätääon
epävakaabipo
4678
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
enkä täällä arvuuttelisi. ihme ettei perheesi ole jo sinua lääkäriin passittanut.
Olen ollut lääkärissä/lääkäreissä. Terapiassa, mielenterveyskeskuksen päiväsairaalassa 2 kk. Diagnoosia ei ole tehty. Ei ole tehty testejäkään. Kyselenkin vain tällä tavalla muiden mielipidettä.
Onko niin, että diagnoosia ei ole tehty, vai eivätkö vain ole kertoneet? Ei ne halua aina järkyttää ihmisiä kertomalla diagnooseja.
Jos on pisempiä syklejä, niin pitäisi olla bipolaari häiriö. Epävakaa taas saattaa heittelehtiä miten vain edestakaisin. Eronteko näiden kahden välillä ei liene aina helppoa, kun on niitä välimuotoja. MOlemmatkin diagnoosit voi olla samaan aikaan, kuten itsellä.
Huomautuksena toteaisin, että alkoholin käyttö voi muodostua ongelmaksi tämän kaltaisissa tiloissa, kellä siihen vaan taipumusta. Jos ei kohtuukäyttö onnistu suosittelisin lopettamista kokonaan - ihan jo morkkis- ja depisvaiheiden lieventämiseksi.
Kuullostaa tutulta. Itsellä molemmat diagnoosit ja lisäksi vielä add. Takana paljon erilaista lääkehoitoa, 5v terapiajakso ja monta monituista sairaalareissua.
Bipo ja epävakaa ei sulje toisiaan pois, voin vain kokemuksesta kertoa että hoitaminen on vaikeaa, mutta kannattaa.