olen töissä eri paikkakunnalla avopuolisoni kanssa. minulla on työpaikkakunnalla vuokra-asunto ja avopuolisolla toinen toisella paikkakunnalla, jossa hän opiskelee. nyt ajatuksena ostaa asunto. olen kahden vaiheilla, ostanko itselle vai avopuolisolleni. talousnäkymät puoltavat enemmän, että ostan asunnon avopuolisoni käyttöön.
koska avopuoliso on opiskelija ja hän asuisi minulta vuokraamassa asunnossa, hän ei saisi opiskelijan asumislisää. mutta kuitenkin hän asuisi vähintään 2 vuotta yhtäjaksoisesti asunnossani. saanko myydä asunnon kahden vuoden päästä siten, että myyntivoitosta ei mene veroa? kelan mielestä avopuoliso on hyvinkin perhettä, mutta entä verottajan? miten tilanne muuttuu jos menemme naimisiin?
hyöty verotuksessa
5
1090
Vastaukset
- Ei hyväksy
Jos olisitte naimisissa, niin silloin verottaja hyväksyisi tuon 2:n vuoden säännöön. Mutta koska olette avoliitossa, niin verottaja ei katso, että asunto on perheen vakituisena asuntona, joten myydessäsi asunnon, joudut maksamaan verot, vaikka avokkisi olisikin asunut siinä yli 2 vuotta. Myös, jos teillä olisi lapsi, joka asuisi avokkisi kanssa, olisi tilanne toinen.
Voit tarkistaa tämän verotoimistosta.- auttoi paljon päätöstä
selvä. eli aina kuluttajan mukaan epäedullisimman mukaan mennään. pitää vielä selvittää voiko avopuoliso saada minulta vuokraamaan asuntoon asumislisää... niin kauan kun ei olla naimisissa, ei kelalla pitäisi olla mitään sanomista asiaan, vaikka toisaalta 2 vuoden "pakollinen" omistusjakso ei alakaan juoksemaan ennen sitä.
- ile hki
Jos ostat asunnon nyt ja myyt sen 2 vuoden päästä niin todennköisesti ei tule myyntivoittoa jos asunon hinta on ollut käypä hinta markkinoilla. Sinun pitää omistaa ja asua (olla kirjoilla) siinä 2 vuotta että saat myydä sen ilman myyntivoittoveroa jos hinta on korkeampi 2 vuoden päästä. Pelkästään omistaminen ja avopuolison kirjoilla oleminen 2 vuotta asunnossa ei takaa verosta vapautta.
t. ile LKVEli, aviopuolison asuminen vapauttaa luovutusvoittoverosta (perheenjäsen), mutta ei avopuolison asuminen (verottaja ei pidä perheenjäsenenä).
Samaa asiaa kysyttiin myös syksyn LKV-kokeessa:
http://www.keskuskauppakamari.fi/kkk/tutkinnot/LKV-koe/fi_FI/vanhat_valittajakokeet_1/_files/80708164252014439/default/LKV-koe 22.11.2008.pdf
Ja mallivastaukset:
http://www.keskuskauppakamari.fi/kkk/tutkinnot/LKV-koe/fi_FI/vanhat_valittajakokeet_1/_files/80708204569368436/default/arvosteluperusteet_LKV_ koottu.pdf
Kannattaa meidän "vanhojenkin" ylläpitää/seurata lakitietoutta..
- tape
Jos ostat asunnon paikkakunnalta jossa avopuolisosi asuu ja muutat kirjoille sinne, niin saat vähentää työpaikkakuntasi vuokra-asunnon vuokrat (tai ainakin osan) verotuksessa ja 2 vuoden päästä voit myydä ostamasi asunnon verovapaasti. Se on sitten toinen juttu missä hinnat on kahden vuoden päästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310619
- 525100
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432301Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1072125- 282006
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131641Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411462Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291144Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331091Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk541007