hyöty verotuksessa

eri paikkakunnat

olen töissä eri paikkakunnalla avopuolisoni kanssa. minulla on työpaikkakunnalla vuokra-asunto ja avopuolisolla toinen toisella paikkakunnalla, jossa hän opiskelee. nyt ajatuksena ostaa asunto. olen kahden vaiheilla, ostanko itselle vai avopuolisolleni. talousnäkymät puoltavat enemmän, että ostan asunnon avopuolisoni käyttöön.

koska avopuoliso on opiskelija ja hän asuisi minulta vuokraamassa asunnossa, hän ei saisi opiskelijan asumislisää. mutta kuitenkin hän asuisi vähintään 2 vuotta yhtäjaksoisesti asunnossani. saanko myydä asunnon kahden vuoden päästä siten, että myyntivoitosta ei mene veroa? kelan mielestä avopuoliso on hyvinkin perhettä, mutta entä verottajan? miten tilanne muuttuu jos menemme naimisiin?

5

1131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei hyväksy

      Jos olisitte naimisissa, niin silloin verottaja hyväksyisi tuon 2:n vuoden säännöön. Mutta koska olette avoliitossa, niin verottaja ei katso, että asunto on perheen vakituisena asuntona, joten myydessäsi asunnon, joudut maksamaan verot, vaikka avokkisi olisikin asunut siinä yli 2 vuotta. Myös, jos teillä olisi lapsi, joka asuisi avokkisi kanssa, olisi tilanne toinen.
      Voit tarkistaa tämän verotoimistosta.

      • auttoi paljon päätöstä

        selvä. eli aina kuluttajan mukaan epäedullisimman mukaan mennään. pitää vielä selvittää voiko avopuoliso saada minulta vuokraamaan asuntoon asumislisää... niin kauan kun ei olla naimisissa, ei kelalla pitäisi olla mitään sanomista asiaan, vaikka toisaalta 2 vuoden "pakollinen" omistusjakso ei alakaan juoksemaan ennen sitä.


    • ile hki

      Jos ostat asunnon nyt ja myyt sen 2 vuoden päästä niin todennköisesti ei tule myyntivoittoa jos asunon hinta on ollut käypä hinta markkinoilla. Sinun pitää omistaa ja asua (olla kirjoilla) siinä 2 vuotta että saat myydä sen ilman myyntivoittoveroa jos hinta on korkeampi 2 vuoden päästä. Pelkästään omistaminen ja avopuolison kirjoilla oleminen 2 vuotta asunnossa ei takaa verosta vapautta.

      t. ile LKV

    • tape

      Jos ostat asunnon paikkakunnalta jossa avopuolisosi asuu ja muutat kirjoille sinne, niin saat vähentää työpaikkakuntasi vuokra-asunnon vuokrat (tai ainakin osan) verotuksessa ja 2 vuoden päästä voit myydä ostamasi asunnon verovapaasti. Se on sitten toinen juttu missä hinnat on kahden vuoden päästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4198
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3183
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      939
    6. 134
      921
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe