Lennot Intiaan 385e

Rokotukset 450e

Viikon matkaa varten rokotukset 450e Terveystalo Keskuskatu Helsinki. Ensimmäisellä rokotuskäynnillä lääkäri sanoi, että noin 200 eurolla selviät. Tarkoitti ilmeisesti vain sitä ensimmäistä käyntiä. Malaria, kolera, hepatiitit, polio ja vielä joku rokotus tais tulla lisäks. Satanen vetoa, että makaan sen viikon tavallisessa turistiripulissa hotellin vessassa. Kyllä matkailu on edullista ja avartavaa.

3

971

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saat...

      ainakin polion terveyskeskuksesta ilmaiseksi, koska kuuluu ihan tähän Suomen yleiseen rokotusohjelmaan ja pitäisi siis pitää voimassa Suomessakin, vaikkei paljoa reissailisi.

      Ja sekin on todettava, että esim. joku hepatiittirokotus on sitten kyllä voimassa muistaakseni 20 vuotta, mutta jos ei aio matkustaa tuona aikana kuin tän yhden kerran, niin silloinhan se kyllä tuntuu kohtuuttomalta...

      Rokotusten kohdalla on vähän sama kuin auton ostossa: kerran se hinta kolahtaa, mutta käyttöaika on sitten melko pitkä. Malaria on tietty asia erikseen ja jotkut "matka-apteekin" antibiootit.

    • keskukseen

      Menes terveyskeskukseen. Niiden pitää siellä huolehtia matkailijoiden rokotuksista.

      Polio- ym. perusrokotteet saat terveyskeskuksesta ilmaiseksi. Kolera-rokotetta ei tarvita Intiaan. Kyllä sitä siellä voi olla, mutta rokote on niin huonotehoinen, ettei kannata, kuten ei myöskään muut suolistotautirokotteet. Jos joku sellainen tauti tulee, niin saat Intiasta siihen lääkkeet ja hoitoa pilkkahinnalla siitä, mitä täällä.

      Hepatiitti on hyvä olla olemassa kaikille matkailijoille, muuallekin kuin Intiaan, mutta voi se olla, että ilmankin selviää. Omaa harkintaa. Mulla ainakin sellaiset on.

      Malariaa esiintyy eniten Koillis-Intiassa. Goallakin sitä on, ja estolääkitystä suositellaan. Goaltakin saa niitä lääkkeitä halvalla ja hyvällä suojautumisella voi myös estää itikoiden pistoja. Delhiin, Mumbain, Rajastaniin, Agraan eikä Keralaan tarvita malarian estolääkitystä.

      Käy katsomassa tuolta lisää:
      http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/ktl.mat?p_artikkeli=mat00055#s69

      • tee mitään

        Toivottavasti tilanne palautuu vuosituhannen vaihteen aikoihan, mutta Hesassa ei terveysasemalta saa mitään muuta kuin ne Suomen rokotusohjelmaan kuuluvat jutut.

        Ohjaavat kaiken muun suoraan yksityiselle, sinne Postitaloon. Vielä pari vuotta sitten sain esim. malarialääkereseptin terveyskeskuksen kautta mutta nyt lokakuussa ei enää onnistunut.

        Ihan noin yleisesti, malariasuojan kanssa ei kannata leikkiä, saiantuntevalta taholta reseptit - suosittelen. Ei käy kuten useammallekin suomalaiselle Gambiassa. Osalla ei mitään käytössä ja osalla väärä tuote. Ja riippuen lääkityksestä, pitää se aloittaa jo reilusti ennen matkaa tai sitten esim. 2 vuorokautta ennen (Malarone) malaria-alueelle saapumista, joten se siitä malarialääkkeiden hankinnasta vasta paikan päällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      357
      1564
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1226
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      117
      1127
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      118
      896
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      883
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      832
    7. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      110
      492
    8. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      490
    9. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      40
      488
    10. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      433
    Aihe