http://www.taloussanomat.fi/omatalous/2009/01/10/varo-viela-asuntosijoitusta/2009360/139?pos=0
Eipä hyvin mene hiljattain ostaneella. Kohta olisi saanut paljon halvemmalla.
Eipä hyvin mene hiljattain ostaneella. Kohta olisi saanut paljon halvemmalla.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tuu lässyttään tänne vasta sitten kun se kohta on tapahtunut. Varaudu pitkään taukoon.
VIISAS RAHA ODOTTAA - PALKINTONA EDULLISEMPI ELÄMÄ!
Kuinka sovittaa yhteen kaksi asiaa:
a) >>>Vuokrat ovat olleet reippaassa nousussa, mutta niiden pitäisi nousta lisää, jotta asuntosijoittaja saisi kunnon tuoton.
jumaklavi jos mä tarviin asuntoo, kai mä sen ostan. jos Taloussanomat käskee hypätä kaivoon, hyppäätkö?
lukea paljon, ennen asuntojen hintojen seuraavaa nousua ;)
Kannattaa harkita. Siis tämä vuosi ainakin säästämista. Veikan vuoristorata näet ennustaa kehitystä empiirisellä ja luotettavaksi koetulla menetelmällä:
http://www.stat.fi/til/ashi/2008/02/ashi_2008_02_2008-07-30_tie_001_001.gif
Varo kuitenkin joutumasta siihen 70 000-päiseen joukkioon. Siihenhän tämä hintojen lasku perustuu.
T. Se luotettava ja varma....ei k-------ja.
Itse mietin, että olisipa kiva päästä jututtamaan tällä hetkellä kuplahinnoin asunnon ostoa harkitsevia pariskuntia, mahtavat olla joko:
a)
Keskivertoa typerämpiä raha-asioissa, ei pienintäkään käsitystä maailmantalouden tilasta.
b)
valtiolla turvatyöpaikoissa töissä sekä keskivertoa typerämpiä.
c)
menestyviä yrittäjiä, mutta valitettavasti raha-asioiden hoidon suhteen keskivertoa typerämpiä.
d)
työttömiä tai lomautusuhan alla olevia sekä erittäin yksinkertaisia raha-asioiden hoitamisessa
jne..
Joka tapauksessa vain täysin silmät ummessa elävä velkakulissi-karri tekee asuntokaupat kuplahinnoin.
Saamme varmasti -50% pois hintakuplasta seuraavan parin vuoden aikana, ehkä jo tänä vuonna jos yleinen taloustilanne ja kulutus heikkenee nykyistä vauhtia.
näkisi, että -50% putoaa kautta linjan. Joissain yksittäistapauksissa niin voi käydä. Pitkää ikää vaan odotukselle. Jos asunnosta on velkaa paljon, niin tuskin kukaan myy -50% jos ei pankki myy alta. Ja tällöinkään ei kannata edes pankille, jos takuut eivät ole olleet riittäviä ts. asunto on muodostanut isoimman osan ja sen arvo on sulanut. Jos taas lompsa on kunnossa eikä myyntipakkoa ole, niin sitä -50% saa odottaa hemmetin kauan, että joku suostuu vapaaehtoisesti ottamaan takkiin asuntokaupassa.
Taisit jättää puusilmäisyydessäsi yhden joukon kokonaan pois: ihmiset joilla on rahaa, eikä mitään halua asustella vuokranurkissa.
..on kyllä yhdesssä vuokrien nousun kanssa nostanut kaikissa sijoitusasunnoissani tuoton yli tuon 6%. Artikkelin puhe arvonmuutoksesta tuoton osana on merkityksetöntä niin kauan kun ei myy. Nyt ei sijoittajan kannata myydä, kun saa vihdoin kunnon tuoton asunnollekin. Päinvastoin kysyntä lisääntyy, kun sijoittajat etsivät turvasatamia.
tuliko oikein kunnon soopaa, kallopalalta?
ihmeen takia toteutuneet kaupat ovat romahtaneet 40 %? Ei tuo vaikuta lisääntymiseltä minun aivoissani =)
Joo, ei nyt oikein kannata myydä, kun on jo housussa. Osakemarkkinat ehkä lähtevät ylös joskus vuoden aikana (ehkä)jonkinlainen välinousu ainakin. Mutta jos on riittävästi kassavirtaa vuokrakämpistä lama-aikana, niin sieltä voi tosiaan laittaa sitten tuottoa sijoituksiin osakemarkkinoille. eli tavallaan joo.
T: lurkki
ja ostajat kuvittelevat tosiaan romahduksen tulevan=> myyjät pistävät asunnot vuokralle odottamaan aikoja parempia.
Kannattaa muistaa, että toteutuneet kaupat eivät ole riippuvaisia vain kysynnästä vaan myöskin tarjonnasta.
Itse seuraan kanta-Helsingin sijoitusasunnoksi sopivien asuntojen tarjontaa, ja se on tällä hetkellä aika vähäistä. Kun raakkaa pois ensimmäisen kerroksen ja putkiremppakypsät asunnot, niin ei paljon jää.
ihmiset tarttevat koteja. Kyllä niitä täytyy ostaa.