siirryin ylä asteelle nii alko tuijotus, syrjiminen (omalla luokalla) ja kuvien kyyläys...joo oli tullu joltakin aika paskaa kommenttia, aika rivoja ja oksettavia...eipä paljoa huvittaisi nähä noita ihmisiä...Aika inhottavia ovat...Tuntuu vähän että joudun yksin käymään kaiken tämän läpi. Olisi mukavaa jos olisi semmonen kamu joka nostaisi vittuilijat ja haukkujat riveleistä seinään...Mua kiusattiin ala-asteellakin 3 luokalla. Haukuttiin seläntakana salanimillä... ja kamutkin tuntuu ettei jaksa mun murheita... Ei siitä kiusaamisesta noin vain yli päästä... tuntuu että olen henkisesti tapettu...liian monta kertaa...
kiusaaminen..........on kurjaa
Lopettakaa_Haukkuminen
7584
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Yritä sasda joku tuttu sieltä koulusta.
Varmasti saat kavereita.
Kiusaajistakin on oikeata kavereita saatu.
antaan niin ala lintsaamaan koulusta käytä lääkkeitä ja alkohoolii (ok ton ikäsenä se on aik hankalaa ) mut kumminkiin.
"no empä mä nyt tiiä
Kirjoittanut: mut jos jotaan nauvvoo voin 10.1.2009 klo 22.37
antaan niin ala lintsaamaan koulusta käytä lääkkeitä ja alkohoolii (ok ton ikäsenä se on aik hankalaa ) mut kumminkiin."
Aika typerää yllyttää tekemään tuollaista! Mene hoitoon! (Kuitenkin olet joku katkeroitunut aikuinen)
Ainakin olet nähtävästi ymmärtänyt, että vika on kokonaan kiusaajissa. Sitä he eivät kyllä toivoisi. Edes jonkun pitäisi tuntea itsensä heikommaksi kuin he... Juttele lisää, selvennä ajatuksiasi ja pura tunteitasi. Tuohon sivustoon ainakin kannattaa tutustua:
http://www.mll.fi/nuortennetti/asiaa/kiusaaminen/
Kun mä menin seiskalle niin alkoi se mulkkaus. Mua ei varsinaisesti syrjitty eikä mitään sellasta mikä on hyvä juttu. Mutta eniten ärsytti se että se ns. kova porukka kyyläs ja puhu paskaa, mut en ollu ainoo. Se on oikeesti tosi ärsyttävää varsinki ku ne on vieres ja mä kuulen kun ne päättää puhua paskaa. Kaikkee mitä tekee tai mokaa niin saa kuulla siitä koko ylä-asteen ajan oon ihan hukas ku en tiedä mitä mun pitäs tehdä. Se kun vaan jatkuu päivästä toiseen. Se on henkisesti rasittavaa ja vaivaa mua tosi paljon. Toivottavasti tää ei pahene sitä mä en todellakaan toivo. Toisaalta voi tuntuu turhalta valitukselta, koska toisia kiusataan vieläkin enemmän mut siitä mää oon varma että kenenkään ei tarvi kestää kiusaamista.
Siskolla on hyvä tapa tehdä mulkkaamisesta loppu. Ala itse tuijottaa takaisin ja katso kauanko kestää, että toinen lopettaa. Voit myös suoraan kysyä, että mitä sä mulkkaat. Ja mitä tulee paskan puhumiseen anna takaisin samalla mitalla. Jos susta keksitään heikkoja kohtia, mieti mikä on kiusaajan heikko kohta ja käytä sitä hyväksesi. Ei varmasti jaksa kiusata kauaa, jos tajuaa, että joutuu itse kärsimään sanoistaan henkilökohtaisesti. Nosta vaan kaikki kissat pöydälle, mitä tiedät kiusaajasta. Esim. ihastukset, mokat, ulkonäkö. Ja mitä enemmän yleisöä sen parempi. Ei ehkä onnistu ensimmäisellä, mutta jatka niin kauan kuin tarpeen.
Toinen vaihtoehto on saada kiusaajat vaikuttamaan idiooteilta. Kysy suoraan onko järkevää puhua paskaa toisen selän takana. Voit myös sanoa, että heistäkin varmasti puhutaan selän takana paskaa ja mitä luultavammin puhuvat myös toisistaan paskaa.
Jos et nyt sano mitään takaisin, sua kaduttaa muutaman vuoden päästä. Käytännössä joudut käyttäytymään typerästi, mutta jos se lopettaa v**tuilun niin mikäs siinä.
Kiitos neuvoista anna takaisin samalla mitalla kuka nyt oletkin. Oli järkiviä neuvoja ja aijon koittaa niitä. Oletko itse joutunut kans kiusatuks kun tunsit tietävän todella hyvin mistä puhut? :-) Mutta kuitenkin kiitos paljon.