Onko

kenellään...

käyttökokemuksia kaadonsuuntaajista
esim.RH-pusher merkistä.

2

2128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyseisestä

      Laitteesta. Aikoinaan kun kaadoimme sähkölinjan vieriä saimme paikalliselta sähköyhtiöltä lainaksi. Se tosin oli hieman kovia kokenut, jatko varsi oli hieman mutkalla kovasta käytöstä. Tosin pitää sanoa ettei sekään ihmeisiin pysty. Meillä sattui kerran yhden sähkölinjan vieressä siten, että oli valtava mänty joka oli kallellaan linjaan päin ja vielä suurin osa oksista kasvoi valoon päin, eli juuri linjan suuntaan. Pakkasta oli tuollainen -15 astetta. Minä sahasin oli vänkärit ja toinen kaveri pusherin kammessa kiinni. Aluksi lähti kyllä ihan oikeaan suuntaan mutta yhtä äkkiä pitopuu napsahti poikki ja puu kaatui linjan päälle. Tosin onneksi juuri sähköpylvään kohdalle, joten saimme tikkailta katkaistua puun alas sähkölinjan päältä.
      Normaalisti se on kyllä verraton värkki. Siitä on apua jos ei pitkä vänkäri tahdo riittää. Tosin jos on oikein "karvanen" puu kallellaan pahaan paikkaan, niin tänä päivänä otan kyllä ennen traktorin avuksi, joko ketttinki korkealle kiinni ja vedetään oikeaan suuntaan, taikka sitten työnnetään hydrauli kouran kanssa oikeaan suuntaan.

      Jos ei kauheasti ole kokemuksia metsä hommista, niin on siitä kyllä melkoinen turva, tiettyyn pisteeseen asti.

      Toiminta periaate: Sotketaan vastin kunnolla maahan, aina parempi jos saadaan se kiven taikka kannon taakse. Tehdään kaatolovi, kiristetään pusherista löysät pois, ruvetaan sahaamaan puuta poikki ja aina parempi jos joku toinen kiertäisi kampea samaan aikaan.
      Tosin umpimettässä tuolla laitteella ei ole oikein vastaavaa hyötyä, siellä on aina muita puita joita voi käyttää apuna. Kyllä konkelokin on aina alas tullut, konstilla jos toisella.

      • kyllä..

        noi rajoitukset on tiedossa ja traktori vinssin
        kanssa käytössä mutta tuli muutama tuulen tekemä
        konkelo vastaan ja maaston takia ei saa suoraa
        vinssilinjaa niin pusherilla avitan irti pitopuusta ja sit irtoo jo vinssillä.
        Pihapuita pyydetään joskus kaatamaan ja suurimman
        osan niistä joutuu tekee yksin ni ennenkuin kerkee juoksee vinssin luokse vois tosiaan
        tukea pusherilla.
        Kiitos vastauksesta,ensviikolla hommataan pusher.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1309
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1095
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      105
      945
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      42
      889
    5. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      63
      741
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      739
    7. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      726
    8. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      94
      672
    9. Se riisuu suosimasi paatoksen, paljastaa egosi tyhjäksi

      Idän fisosofian vihaaja kirjoitti: "Muuten tämä idän-uskontojen mekaniikka hävitää ja hautaa tästä kaiken hyvän paatoks
      Hindulaisuus
      302
      666
    10. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      645
    Aihe