nypyttää

Mistä voisi johtua semmoinen, kun auto ikäänkuin vähän nykii. Kolmosella ajaessa esim. 40 kmh mittarissa tuntuu kuin autossa olisi kengurubensaa. Koneen käynnistä tätä ei huomaa eikä kuule, mutta ajossa tuntuu. Auto on E39 523i. Ensimmäiseksi epäilin ajoalustan epätasaisuutta nypyttämisen syyksi, kun tämä nypyttäminen ei ole jatkuvaa. Kone käy kyllä tasaisesti. Olisiko mahdollista, että tämä voisi johtua voimansiirtolaitteistosta, vai mistä ??? Vai kuvittelenko vain, koska auto on melkeimpä liiankin hiljainen ja hyvä ajettava muuten.
3811
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Pyörien tasapainotus vois olla ihan asiallinen ratkaisu tohon.
Tai sitten pyöränkulmien tarkistus ja säätö, mutta luulenpa, että tasapainoitus riittää.

Äänestä

samoja oireita aikaisemmin syksyllä, hienoista nykimistä tietyillä nopeus- ja kierrosalueilla. Ajelin muutaman sata kilometriä raskaammalla jalalla ja nykiminen väheni. Kohta on I-huollon aika, niin siinä yhteydessä vaihtuu tulpat ja suodattimet - ehkä niilläkin on vaikutusta.

Äänestä

Vika lienee tässä tapauksessa eri mutta tässä lisää purtavaa! Kyseistä diisseliä on tsekattu merkkiliikkeessä monta kertaa ja vikaa ei löydy. Pehmeä nypytys ilmenee vain 4 ja 5 vaihteilla kun koneen kierrokset on 1600r /- 100r ja nopeus on vastaavasti 65 ja 75. Ensin vaihdeltiin takapään puslia ja tsekattiin vikakoodit ei vikaa/vaikutusta. Renkaat on tasapainossa ja alustassa ei ole korjattavaa - toinen etuiskareista hieman muita löysempi, ei sen kummempaa. Asensin juuri uudet talvikummit alkuperäisillä peltivanteilla jotka ovat aivan suorat, nypytys nyt huomattavasti lievempi ja esiintyy harvemmin mutta vika piilee siis jossain muualla, missä? Perä, tuennat??? Nypytys tulee niin tasaisesti koko autoon ettei sitä pysty paikallistamaan tuleeko se edestä vai takaa vai koneesta, ohjaus on erittäin vakaa.

Etsin unofficialbmw-sivuilta ongelmaan ratkaisua ja siellä oli eräällä kaverilla sama probleema ja hän oli tehnyt yhtä sun toista eikä parannusta kunnes oli tehnyt niinkin simppelin puhdistusoperaation kuin vanteen (tasomainen alue missä pulttien reiät) ja pyörän navan ulkopuolisen täydellisen puhdistuksen ruosteesta ja muusta paskasta ja väitti, että vika häipyi, täytyy kokeilla kun joutaa, tosin tuntuu kuin täyttäs lottokuponkia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


zed kirjoitti:

Mistä voisi johtua semmoinen, kun auto ikäänkuin vähän nykii. Kolmosella ajaessa esim. 40 kmh mittarissa tuntuu kuin autossa olisi kengurubensaa. Koneen käynnistä tätä ei huomaa eikä kuule, mutta ajossa tuntuu. Auto on E39 523i. Ensimmäiseksi epäilin ajoalustan epätasaisuutta nypyttämisen syyksi, kun tämä nypyttäminen ei ole jatkuvaa. Kone käy kyllä tasaisesti. Olisiko mahdollista, että tämä voisi johtua voimansiirtolaitteistosta, vai mistä ??? Vai kuvittelenko vain, koska auto on melkeimpä liiankin hiljainen ja hyvä ajettava muuten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu