metsistä

Ihmettelen nykyajan metsätaloutta.Ensinnäkin olen kuullut että metsäyhtiöt ostaa puuta sillä ehdolla et ne sen itse kaataa ja sen kun ne tekee niin silloin pannaan kaikki nurin korkeintaan hehtaarille jätetään yksi kelottunupuu tikalle hakattavaksi.Tämmöinen möyrästetty kaski ei yhden ihmisen elinkaarella tuota enää kun vesoja.Voisko joku valaista asiaa miksi näin tehdään koska pitkällä aikavälillä tämä ei voi olla kenenkään etu.
3160
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No ei se ihan noin yksinkertaisesti mene :)

Se on totta että puut myydään nykyään yleisimmin 'pystyyn', eli metsäyhtiön toimesta suoritetaan hakkuut. Hakkuita on sitten monenlaisia - ensiharvennus, toinen ja joskus jopa kolmas harvennus ennen päätehakkuuta. Päätehakkuu on yleensä avohakkuu. Silloin metsän ikä on luokkaa sata vuotta. Avohakkuu suoritetaan metsäkuviolle. Yleensä yli kymmenen hehtaarin avohakkuut ovat harvinaisia. Metsänomistaja voi toki vaikuttaa hakkuuseen ja lehtipuita tai muita voidaan jättää pystyyn. Tietysti myös metsänuudistuksen kannalta voidaan jättää puita pystyyn ns. siemenpuuasetelmaan. Eli metsää ei hakata kokonaan, vaan sinne tänne jätetään pystyyn puita synnyttämään uutta taimikkoa. Ongelmana on vaan että myrskyt tahtovat tehdä tuhojaan harvaan jätettyyn asetelmaan.

Jos siemenpuita ei jätetä pystyyn, tilalle istutetaan taimikko. Lehtipuun taimikot ovat kymmenessä vuodessa talon korkuisia. Havupuilla aikaa menee vähän pitempään.

Äänestä
  • Et sinä kyllä esitettyyn kysymykseen oikein vastannut.
    Kirjoituksesi tuntui olevan kovin myönteinen tälle talouskasvuajattelulle (joka ei nyt todellakaan mitään sen kummempaa ajattelua ole, vaan HULLUUTTA) selostaessaan tosiasioita nykyajan metsätaloudesta. Mutta ei se mitään, hyvä kun tiedät tuollaisista asioista, mutta herää nyt jo sinäkin... Jos ongelmat ovat siinä että tuuli kaataa puita, eikö jo pitäisi miettiä, MIKSI se tuuli niitä kaataa? Siksi, että ympäröivät puut on hakattu tehtaiden käyttöön! Ja sitten istutetaan taimikoita...mihin kamalaan tarkoitukseen! Ymmärrän, että jostainhan se leipä on niin sinun kuin minunkin revittävä, mutta ajatella saa. LUONTO ON ITSEISARVO!

    Äänestä

Vaikken olekaan asiantuntija, terve järkeni sanoo että näin tehdään, koska ihminen on todella typerä siihen nähden mitä hänellä on matemaattista järkeä päässään. Ihminen siis haluaa lisää "hyvinvointia", eikö tuo kysymys nyt ole aivan selvä. Kuten sanoit, ei ole kenenkään etu että näin tehdään. Talouskasvu ei ole mitään muuta kuin kirous, ja mahdottomuus, joka joskus kaatuu, viimeistään siinä vaiheessa kun maapallo vetää viimeiset henkäyksensä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


metsien mies kirjoitti:

Ihmettelen nykyajan metsätaloutta.Ensinnäkin olen kuullut että metsäyhtiöt ostaa puuta sillä ehdolla et ne sen itse kaataa ja sen kun ne tekee niin silloin pannaan kaikki nurin korkeintaan hehtaarille jätetään yksi kelottunupuu tikalle hakattavaksi.Tämmöinen möyrästetty kaski ei yhden ihmisen elinkaarella tuota enää kun vesoja.Voisko joku valaista asiaa miksi näin tehdään koska pitkällä aikavälillä tämä ei voi olla kenenkään etu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu