kalatoo???

nojokuvaan

Semmosta nyt kyselisin kun toi vesi rupee paranemaan että millaista kalastoa suosittelisitte?

Tuolta jos hävittää nyt sit pois ne mustatetrat 4, ja plätyt 2 pois. Sinne jää sit 10 neontetraa, 2 albinomonnista ja noi kaksi partista joista toinen kyllä pitää koittaa jonnekkin koittaa siottaa kun ovat eri sukupuolta.

Suunnittelin jos neontetroja lisäis sitten 10 ja noita albinomonnisiakin ottais pari lisää kun eikös ole parvikaloja monniset???
Oisko sitten jokin erikoisempi kala mitä voisi ottaa?
Oli se taistelukala aikasemmin ja se oli aika nätti et joku semmonen isompi sinne neontetrojen kaveriks?

Suositelkaa jonkin laista kalastoa...ja onko tossa mun suunnitelmassa järkee?

1

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Rihma-

      Oliko akvaarion koko 100-litraa? Lisää porukkaa sinne vasta sitten kun platyt ja mustatetrat on löytäneet uuden kodin. ;)

      Taistelukala ei käy oikein neontetrojen kanssa, koska tykkäis lämpimämmästä vedestä. Ainoa viileässä vedessä viihtyvä rihmakala olis paratiisikala, mutta sen minimiallaskoko olis 128-litraa.
      Ahvenista vois käydä perhoskirjoahvenpariskunta tai rubiinikääpiö-, töyhtökääpiö- tai loistokääpiöahvenpari, mutta niiden soveltuvuutta monnisten kanssa on vaikea arvioida. :(

      Ainoa mikä varmasti käy, on kirsikkabarbihaaremi, eli yksi koiras ja 3-4 naarasta. Ne eivät ole isoja, mutta kauniita! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      442
      5867
    2. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      10
      4636
    3. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      187
      3606
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      105
      3100
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      74
      2500
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      45
      2464
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      58
      2439
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      92
      2147
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      1860
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      17
      1723
    Aihe