askartelua 1-3v kanssa?

Hei! Mitä voisi askarrella 1-3 vuotiaiden lasten kanssa? Joka paikassa on idea että silkkipaperi töpätään liimaan ja paperiin (tulee kukkia, lunta jne), mutta se on jo tehty moneen kertaan, muita ideoita? Olen pulassa, mitä vaan ideoita!!
2790
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Meillä maalataan vesi- ja sormiväreillä, piirretään, laitetaan paperiin liimaa ja siihen hiekkaa jne.. kieltämättä tosi sotkusta ja hermoja vievää hommaa mutta kun pikkuneiti 1v 7kk niin kovasti tykkää:)

Äänestä

Reilu 2v ikäisen kanssa (lähes 3v) voi alkaa harjoittelemaan jo saksien käyttöä. Kannaattaa hommaa suht turvalliset sakset, mutta kuitenkin sellaiset että niillä oikeesti voi jotain leikatakin, muuten se ei lasta innosta.

Muovailuvaha, sormivärit, erilaiset kynät (vaikka semmoset mistä tulee samaan aikaan montaa väriä, liidut, tussit) ja vesivärit hyviä välineitä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


meijuhh kirjoitti:

Hei! Mitä voisi askarrella 1-3 vuotiaiden lasten kanssa? Joka paikassa on idea että silkkipaperi töpätään liimaan ja paperiin (tulee kukkia, lunta jne), mutta se on jo tehty moneen kertaan, muita ideoita? Olen pulassa, mitä vaan ideoita!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu