Sanokaas asioita seuranneena onko Volvo siirtymässä toiselle omistajalle tai onko tuotanto siirtymässä nk. halpamaihin? Milllaiset voimat Volvolla olisi selvitä jos omistajakonserni Fordi menisi rähmälleen? Eli pointti on siinä että vaihto olisi edessä ja Volvo-diileri teki tarjouksen käytetystä, ottaen huomioon saadut välirahatarjoukset muilta alkoi Volvo kiinnostamaan? Onko maahantuojan tuki ja huolto jatkossa turvattu?
Volvo vielä huomennakin
volvistiksiko?
6599
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
ovat kriisissä. En usko että merkkejä paljon poistuu.. ehkä saab sekä monilta merkeiltä isopäästöisiä malleja. Ruotsi pitää kiinni ruotsalaisesta valmistuksesta, mutta osia tulee varmasti halvemmista maista ja tehokkaimmista tehtaista (myös kokoonpanoa).
Fordin kaatuessa volvon ostaa joku muu, mutta omistajat vaihtuvat pörssifirmoissa ilman ongelmiakin...
toistaiseksi parhaimmassa jamassa. Ei tarvinut valtion tukea, niin kuin GM ja Chrysler.
ihanki itse keksit. Ford on yhtä kusessa kuin kaikki muutkin jenkkilafkat. Ford vaian ei saanut sitä tukea vaikka olisi tarvinnut eniten kuin muut.
Ruotsin valtio pumppasi Volvoon jo miljardeja. Jos niin käy, että emoyhtiö siis Ford menee nurin (saa mennäkin) niin Volvo suurella todennäköisyydellä jää Ruotsin valtion yhtiöksi, siksi kunnes homma jälleen lähtee pyörimään omillaan.
Volvolla on ruotsalaisille niin suuri tunnearvo, että yhtiötä ei päästetä kuolemaan. Ei päästetty aiemminkaan kuolemaan ja silloin se myytiin Fordille. Ja näin jälkiviisana todettakoon, oli vikatikki.
Älä suotta huolehi.
ennemmin kiinan huollot ku nykyiset saksan tehtaan epäonnistuneet asennukset tosi hyvään autoon...