Mikä sairaus

Mikä sairaus se alkoholismi oikein on kun tietää jo etukäteen milloin on "kipeä".Kyllä minä ainakin tiedän,että kun lähtee kippaamaan niin seuraava päivä voi olla vähän heikolla hapella...Ei se ole kuin selkärangattomuutta ja säälin hakua.Koko diaknosointi on aivan perseestä!
5433
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mutta alkoholiongelmainen ei ryyppää vain sitä yhtä iltaa vaan heti viikon putkeen. Jos et sellaista ole itse kokenut niin tuskin sun kannattaa puhua täällä "heikosta hapesta".

Äänestä
  • juonut viikon putkea ja silti tajusin olevani alkoholisti. Joskus on vaikea nähdä rajaa sielullisesti terveen ja sairaan alkoholinkäytön välillä.
    Alkoholismilla on monia tunnusmerkkejä, mutta niihin ei voi laskea juotuja määriä eikä aikoja pelkästään. Juomisen jatkuessa ympärillä olevat ihmiset panevat ne merkille joskus ennen kuin alkoholisti itse siinä sairaudessaan.

    Raitistuminen on mahdollista, toisille omin voimin, toisille avun turvissa.

    Äänestä

Pahasti alkoholiriippuvainen lopettaa juomisen vain pakon edessä, eli yleensä silloin, kun ei enää kykene juomaan romahtaneen kunnon takia ja viina ei pysy sisällä, tai viinat ja rahat loppuivat ja luottoa ei enää saa.
Itse juominen on riippuvuuden saneemaa pakkoa, ja lopettaminen on pakko sekin, eli kumpikaan ei ole enää oma valinta.

Äänestä
  • eli alkoholisti on saatava tajuamaan tilanne usein tuki vain mahdollistaa juomisen, siitä johtuen on otettava kovat keinot käyttöön esim. pakkohoito työvelvoitteella, niin saadaan kustannukset edes osittain katettua ja viinan hinta viisinkertaiseksi.

    Äänestä

Se on vaan kankkunen, amatöörien vaiva. Kunnon alkoholistilla ei kankkusia ole juuri koskaan, se pysyttelee kännissä.


Alkoholismi on riippuvaisuus viinaan, psyykkinen ja fyysinen. Kankkusella ei ole mitään tekemistä asian kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joku roti sentään kirjoitti:

Mikä sairaus se alkoholismi oikein on kun tietää jo etukäteen milloin on "kipeä".Kyllä minä ainakin tiedän,että kun lähtee kippaamaan niin seuraava päivä voi olla vähän heikolla hapella...Ei se ole kuin selkärangattomuutta ja säälin hakua.Koko diaknosointi on aivan perseestä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu