Sykemittarit kaivoon

Heikki

Nähtiin taas kuinka ne, jotka kävivät tourilla, omaavat ylivoimaisen kunnon - vai omaavatko? Tuntuu siltä, että aamupäivän harjoittelu 142 sykkeellä 1 tunti, sitten lepoa ja ip. 120 sykkeellä kevyttä... Jokainen maratoonin juossut tietää miten kulkee viikon perästä. Miksi hiihtäjillä ei kulje - ei toinen voi olla noin ylivoimainen, kuten SM:ssä nähtiin? Mikä mättää harjoittelussa?

5

818

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jts-1

      ja varsinkin kovuus puuttuu..kärjen takana on kyllä aika löysää menoa..naisisakin sijoista 15>eteenpäin ollaan melkein kuntohiihtäjiä..6 min keulaan..uskallan väittää että ei kovin moni reenaa silleen kun hiihtäjän pitäisi..siinä täytyy olla täysipäiväinen masokisti itteään kohtaan..onhan se mukava ajella autolla reenipaikalle ja läpytellä alhasilla sykkeillä kaksi kertaa päivässä!
      1>100 nuoresta tekee todella kovia harjotuksia..onhan se nähty monet kerrat..tälläsellä systeemillä mikä nyt vallitsee vain harva viitsii ja kehtaa valita hiihtoharrastuksen joka tähtää huipulle..10 vuotta on reenausaika..ja kova sellanen..on uhrattava ittesä siellä metsän siimeksessä kun muut pelaa sählyä lämpimässä hallissa..

      • se on

        Suurin osa SM-kisojen hiihtäjistä ovat hyväkuntoisia aktiivikuntoilijahiihtäjiä, joilla ei ole mitään suuria tavoitteita hiihdon parissa. Joitain pikkukisoja sekä jos kaikki osuu kohsalleen, niin SM:ään mittaamaan oma "taso" vrt maan huiput.
        Jos ihan hampaat irvessä meinigillä sm:kin, niin olisi pirun vähän jengiä lähtöviivalla.


      • hyvä kommentti hiihdosta
        se on kirjoitti:

        Suurin osa SM-kisojen hiihtäjistä ovat hyväkuntoisia aktiivikuntoilijahiihtäjiä, joilla ei ole mitään suuria tavoitteita hiihdon parissa. Joitain pikkukisoja sekä jos kaikki osuu kohsalleen, niin SM:ään mittaamaan oma "taso" vrt maan huiput.
        Jos ihan hampaat irvessä meinigillä sm:kin, niin olisi pirun vähän jengiä lähtöviivalla.

        Se on totta. Suomessa on muutenkin kestävyysurheilussa paljon tällaisia hyvällä kansallisella tasolla kilpailevia, kuten esim. Kuisma Taipale. Siinä ei sinänsä ole mitään vikaa. On ihan ok mielestäni hommata oikea ammatti ja sitten sen ohella harjoitella ja kilpailla. Amatööriurheilu kunniaan!


      • Olen siis pelkkä kuntohiihtäjä, kun en päässyt (vielä) 15 sakkiin. Totuus on että ne maan huiput on ammattiurheilijoita. Opiskeleva urheilija ei ehdi olemaan täysipäiväinen masokisti, sori vaan. Se on niin että jos et ole menestynyt oikeaan aikaan eli 16-18 vuotiaana SM-tasolla mitaleille asti joka vuosi niin olet auttamatta out. Se on opiskeltava itselleen ammatti ja urheiltava puoliammatimaisesti. Juu, niin lomat on lisäksi oltava vielä töissä. Ei vanhemmat lopun ikää elätä, vaikka ois kuinka urheilija.


      • jts-1
        Zip1 kirjoitti:

        Olen siis pelkkä kuntohiihtäjä, kun en päässyt (vielä) 15 sakkiin. Totuus on että ne maan huiput on ammattiurheilijoita. Opiskeleva urheilija ei ehdi olemaan täysipäiväinen masokisti, sori vaan. Se on niin että jos et ole menestynyt oikeaan aikaan eli 16-18 vuotiaana SM-tasolla mitaleille asti joka vuosi niin olet auttamatta out. Se on opiskeltava itselleen ammatti ja urheiltava puoliammatimaisesti. Juu, niin lomat on lisäksi oltava vielä töissä. Ei vanhemmat lopun ikää elätä, vaikka ois kuinka urheilija.

        itsesääliin..ammattihiihtäjistä sijoituksissa alaspäin on tyhjää..ja taas tyhjää..mutta jos on lahjoja ja halua huipulle niin opiskelut pitää unohtaa siltä osin..oma osuus on tehtävä itse ja riittäkö se jää sitten nähtäväksi..jos ei näin tee on todella sitten out!ja pysyy siellä 6 min keulasta..
        sehän on valinta mitä haluaa tai sitten ei..on oltava täyspäiväinen "masokisti"..heheh...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      81
      4462
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      116
      4142
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      169
      3181
    4. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2557
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      22
      2508
    6. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      68
      2429
    7. 162
      2407
    8. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      57
      2304
    9. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      42
      2117
    10. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      52
      2042
    Aihe