Olen tuore "inttileski" ja mulla ois pari kysymystä.
1. Kuinka kiireinen on ensimmäinen päivä? Kerkeääkö koko päivänä puhumaan puhelimessa yhtään?
2. Mitä kaikkea ensimmäiseen päivään kuuluu?
3. Onko mahdollista päästä käymään lääkärillä jo heti saapumispäivänä? tai milloin mahdollisesti lääkärintarkastukset alkavat?
4. Milloin yleensä on ensimmäinen loma? (2 vko:n päästä?)
5. Kuinka kauan ollaan intissä että tulee sotilasvalan vannominen?
6. Mieheni haluaisi olla intissä 12kk ja mä toivon että hän tulisi kotiin jo 6kk:n päästä. Jos siis itse on halukas käymään 12kk niin onko se varmaa et silloin kans pääsee sinne auk:iin tai ruk:iin.. tai mitä ne nyt oli :)
Kiitokset asiallisista vastauksista.
Intin käyneet
3
790
Vastaukset
- säkylän lämäri
1. Ensimmäisenä päivänä on aika vilinää ja vilskettä, mutta ehkä sitä illalla ehtii jonkinmoisen puhelun jopa soittaa.
2. Ensimmäisenä päivänä ilmoittaudutaan palvelukseen, tutustutaan tupakavereihin ja esimiehiin, haetaan ensimmäiset varusteet ja muuten vain palloillaan ympäri kasarmia. Ensimmäisen päivän ohjelmaan saattaa kuulua myös joitain oppitunteja.
3. Ensimmäisenä päivänä ei yleensä pääse lääkäriin ellei ole joku akuutti vaiva. Yleensä rokotukset alkavat toisena päivänä ja lääkärintarkastukset kolmantena, toki palveluspaikkakunnasta riippuen.
4. Ensimmäinen loma on lähes poikkeuksetta vasta 2 viikon päästä viikonloppuna. Jollain osastolla on tuolloin valmiusvuoro, joten saattaa olla vasta 3 viikon päästäkin.
5. Yleensä sotilasvala vannotaan p-kauden (ensimmäinen 8 viikkoa) loppupuolella. Usein kahdeksannella viikolla.
6. Aina ei pääse 12kk mieheksi vaikka sinne haluaisi, mutta oma innostus asiaan kyllä katsotaan hyväksi jos aukkiin hakee.- tuore inttileski
Kiitos Säkylän lämäri :)
Mietin vain tuota lääkärissä käyntiä ensimmäisenä päivänä kun en ole varma lasketaanko mieheni vaivaa välttämättä akuutiksi, mutta ainakin se ehdottomasti vaatii lääkärillä käyntiä ja minä tietenkin huolessini toivoisin hänen pääsevän heti samana päivänä lääkärille. Se siis voi hyvässä lykyssä olla mahdollista...? - Säkylän lämäri
tuore inttileski kirjoitti:
Kiitos Säkylän lämäri :)
Mietin vain tuota lääkärissä käyntiä ensimmäisenä päivänä kun en ole varma lasketaanko mieheni vaivaa välttämättä akuutiksi, mutta ainakin se ehdottomasti vaatii lääkärillä käyntiä ja minä tietenkin huolessini toivoisin hänen pääsevän heti samana päivänä lääkärille. Se siis voi hyvässä lykyssä olla mahdollista...?Mikäli vaiva aiheuttaa ongelmia ja estää palvelukseen normaalin osallistumisen, lääkärissä varmasti pääsee käymään. Jos lääkäri ei ole paikalla, nohevat lääkintämiehet päivystävät varuskunnan terveysasemalla ja toimittavat vaikeat tapaukset jatkohoitoon paikalliseen siviilisairaalaan. Eli hoidotta ei kukaan jää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213650
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt513383Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka523066Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222859Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1351379