onko

muilla

ollut kaksosilla koko eroa? Meillä nyt rv 23 5 ja koko ero 240g. Onko tasoittunut, mitenkä seurattu?

4

879

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meni näin

      koko raskausajan lääkärit hämmästelivät että meillä molemmat on niin samankokoisia. Ihan viimesissä ultrissakin kokoarvio oli molemmilla 3 kg:n paikkeilla. Tytöt syntyvät rv 37 ja eroa olikin reippaasti, toinen 2,8kg ja 46,5cm toinen 2015 ja 41cm.Eli metsään meni arviot...kuulemma näin suuri ero on harvinaisempaa, tiedä sitten.

      Ero on pysynyt edelleen, toinen on jopa kasvattanut sitä, eroa on nyt n kilo painossa ja 2cm pituudessa. Oon kuullut et usein ero pysyy ainakin pari vuotta ja voi olla et pidempäänkin.

    • Nonna-84

      Meidän kaksosilla oli koko odotusajan kokoeroa 100-300 g. Kuitenkin kun pojat syntyivät olivat he melkein saman kokoisia (A: 2720 g ja 47,5 cm, B: 2750 g ja 47 cm). Koko ajan pojat pysyneet hyvin samankokoisina. Ruumiinrakenteeltaan vain ovat erilaiset; toinen sirompi kuin toinen, kapeammat kasvot jne. Viimeksi oltiin 10 kk:n neuvolas ja painoeroa pojilla oli 165 g ja pituuseroa 1 mm!

      Odotusajan mittaukset ovat vain suuntaa-antavia, ei kannata liikaa luottaa niihin.

    • kasvaa

      meillä painoero senku kasvaa koko ajan..tällä hetkellä (29 6) painoeroa on lähemmäs 700 grammaa..eli ei hyvältä näytä..

    • eri kokoa

      Lääkärit hämmästeli masussa pituuseroa jo viikon 7 ultrassa vaikka puhuttiin vasta milleistä! Poika oli isompi sikiö ja tyttö pienempi. Syntyessä eroa 100g. Nyt 7kk ja poika 1,5 kiloa edellä ja pari senttiä. Minusta ei ole mikään ihme että ovat erikokoisia. Ovathan he molemmat omia yksilöitään vaikka sattuvatkin olemaan masussa yhtäaikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      17
      1164
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1111
    3. 59
      1038
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      969
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      58
      907
    6. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      80
      866
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      842
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      180
      834
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      77
      771
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      751
    11. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      35
      655
    12. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      606
    13. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      598
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      55
      569
    15. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      46
      556
    16. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      81
      535
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      524
    18. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      507
    19. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      283
      478
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      45
      440
    Aihe