onko ketään tietäjää??? olis tarkoitus rakentaa pyöröhirrestä pieni ok-talo!
täyttääkö 230mm pyöröhirsi,40cm yläpohjan ja 20cm maanvaraisen alapohjan villoitus okt lämmöneristysvaatimukset? (230mm pyöröhirrellä k-arvo n.0.5 selluvilla n.0.4/10cm) vai pitääkö seiniin/osaan seinistä laittaa lisäeristys myös?
mikä olis näillä arvoilla laskettu lopullinen k-arvo?
täyttääkö 230mm pyöröhirsi,40cm yläpohjan ja 20cm maanvaraisen alapohjan villoitus okt lämmöneristysvaatimukset? (230mm pyöröhirrellä k-arvo n.0.5 selluvilla n.0.4/10cm) vai pitääkö seiniin/osaan seinistä laittaa lisäeristys myös?
mikä olis näillä arvoilla laskettu lopullinen k-arvo?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minun mielestä k-arvoon vaikuttaa millaiset ikkunat ja ovet siihen taloon laadit. Itelläni on 35 senttiä yläpohjassa ja 20 alapohjassa karhu comfort-villaa ja lämmin on pirtti. Pöllin paksuus on 230 mm. Koko hirsipirtin idea tärveltyy seinien lisäeristämisellä. Hirsiveistämöillä on varmaan valmiit kompensaatiolaskelmat, kuinka paljon yläpohjan eristettä pitää lisätä.
Tietäjiä löytyy, ja tekijöitä!
Mutta "make", rakennushankkeeseen ryhtyvänä Sinulla on velvollisuus palkata asiantunteva henkilöstö hommaa hoitamaan. Nämä vanhat k-arvo (nykyisin u-arvo) -jutut ovat kokonaisuuden kannalta toisarvoista tietoa!
Sanottakoon nyt niin, että miel. ulkopuolelta lisäeristetty pyöröhirsiseinä on kelvollinen edelleen, kuten pelkkä hirsiseinäkin. Täytyy vaan osata tehdä rakennusvalvontaan laskelmat ja sellaiset kokonaissuunnitelmat, (tarvittaessa myös iv/lämmöntalteenotto) siitä miten hatarahkon hirsiseinän lämpöhäviöt kompensoidaan.
Anna insinöörin murehtia näitä asioita. Hankkeen aloitettuasi täysin ja todella, huomaat että "oikeaakin (rahoitus?)" miettimistä piisaa.
Ilman talteenottoa et todennäköisesti saa täyttämään. En kyllä suosittele pyöröhirttä omakotitaloon. Siellä joudut tekemään ihmeellisiä painumavaralistoja jokapaikkaan ,ikkunan vuorilaudat on osittain irti. Jos välttämättä hirttä haluat ota lamellihirsi. Annetaan pyöröhirren olla kesämökkien seinärakenne.