Mitä klassista soitinta voi alkaa soittamaan myöhemminkin iällä?

Soittajaksi???

Mitä klassista soitinta voi alkaa soittamaan myöhemminkin iällä? Olen jo 15 ja tahtoisin alkaa soittamaan jotain klassista soitinta. En ole koskaan soittanut mitään soitinta, enkä myöskään osaa lukea nuotteja. Miten minun pitäisi edetä? Onko tilanteeni täysin toivoton?

6

918

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuten jo lähetitkin

      sinne se kuuluu

    • ..............................

      Periaatteessa ihan mitä vain, tosin ammattiviulistiksi voi olla haasteellista päästä. Mutta puhaltimet käyvät erinomaisesti, samoin vaikkapa klassinen kitara. Pääasia on tietysti, että jaksaa harjoitella ja mieluusti heti alusta hyvä opettajan johdolla, se nopeuttaa oppimista huomattavasti.

    • :DD

      khyyl sä voi opetella soittamaan mitä vaan.kokeile eri soittimia ja alat sitten vakituisesti soittamaan sitä mikä tuntuu sulle sopivalta.varmasti olet soittanut jotakin soitinta ,ainakin nokkahuilua ala-asteella. ;)
      netistä löytyy hyviä musiikinteoria sivustoja
      esimerkiks muten sivusto.opettelet ne asiat suurinpiirtein ulkoa,niin hyvin menee.

      http://www.uta.fi/mute/

      ajatteiln kun otsikossa luki että " vanhemmalla iällä" aattelin että tääl on joku 30-50 vuotias. heh 15v. opit varmasti soittamaan jotain soitinta "vanhemmalla iällä" jos minäkin (14v) olen opettanut 45 vuotiaan äijän soittamaan bändisoittimia. nykyään tää tyyppi soittaa paljon paremmin kuin minä ja on perustanut jopa oman studion. ;) kyllä se siitä lähtee jos sä otat sen ihan tosissas.

      • oikeat vastaukset

        ovat klasaripalstalla.


    • ja laulu

      näitä ainakin. Ja piano on aluksi helppo - löydät kirjastosta aikuisille suunnattuja soitonoppaita ja isommista kaupungeista löydät kirjastosta myös harjoituspianoja.

    • asut

      isommalla paikkakunnalla, jossa on amk, konservatorio tai Sibelius-Akatemia, joissa on soitonopettajiksi opiskelevia, voit hakea pedagogiikkaoppilaaksi. Niihin ei ole ikärajoja. Voit myös kokeilla hakea ihan perinteiseen musiikkiopistoon. Kansalaisopistoissa usein on mahdollista soittaa vaikka mitä soittimia. Monilla paikkakunnilla on myös yksityisiä musiikkikouluja, joissa ei ole ikärajoja. Myös yksityisesti voi kysellä opetusta, mutta siinä on yleensä se huono puoli, että yksityistunnit tulevat aika kalliiksi.

      Jos laulaminen yhtään kiinnostaa, niin sehän yleensä vasta aloitetaankin yli 15-vuotiaana. Opit kyllä muutakin soitinta, jos vain jaksat harjoitella säännöllisesti. Soitossa edistymisen salaisuus on HARJOITTELU. Kannattaa siis valita soitin, josta oikeasti tykkää, niin sitä jaksaa sitten harkkaillakin.

      Onnea uuteen harrastukseen. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      139
      13233
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      85
      3685
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      127
      2999
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1410
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      37
      1393
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      155
      1356
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1284
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1224
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1081
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      989
    Aihe